- Nie tak dawno zakontraktowaliśmy dokończenie budowy tego stadionu, wyjaśniły się również kwestie związane z trybuną dla gości i jest zgoda na organizację imprez masowych. Pozostała jednak wisienka na torcie czyli ten ostatni wymóg, po spełnieniu którego Łódzki Klub Sportowy będzie mógł spokojnie rozgrywać tutaj mecze w ekstraklasie. Zgodnie z kryteriami licencyjnymi ŁKS do 28 października musi wykazać się działającą podgrzewaną murawą. Dlatego miasto rozpisało i rozstrzygnęło już postępowanie przetargowe na budowę infrastruktury niezbędnej do tego, by taka murawa przy al. Unii 2 działała – poinformował w czwartek członek komitetu sterującego do spraw rozbudowy stadionu przy al. Unii Paweł Bliźniuk.
Dodał, że w trybie zaprojektuj i wybuduj powstanie węzeł cieplny oraz odpowiedni system sterowania ogrzewaniem murawy. - To dwa elementy będące przedmiotem zamówienia o wartości 471 tys. zł. Środki są zagwarantowane w budżecie miasta. Wykonawca ma zrealizować inwestycję do 20 września. Później ŁKS będzie miał czas na dopełnienie wszelkich warunków licencyjnych i zamknięcie sprawy przed 28 października – zakończył Bliźniuk.
Zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec podkreśliła, że wrześniowy termin zakończenia prac jest jak najbardziej realny, a zakres inwestycji nie wymaga ingerencji w płytę boiska. - Budując stadion i kładąc murawę wykonano już część instalacji grzewczej. Odpowiednie rury leżą już pod płytą boiska, więc nie trzeba jej rozkopywać. Do wykonania pozostał węzeł ciepłowniczy, który pozwoli uruchomić system zasilający w ciepło i będzie sterował ogrzewaniem. Wykonawca musi też wypełnić instalację substancją grzewczą, w tym przypadku glikolem, i uruchomić cały system – powiedziała Mikołajec.
W ramach zamówienia przetargowego firma Mon-Luk Łukasz Ziarkowski musi zaprojektować i wykonać: węzeł cieplny wraz z niezbędnymi instalacjami elektrycznymi, sterowania, układu pomiarowo-rozliczeniowego i automatyki; części instalacji podgrzewania murawy (zasilanie i powrót) od projektowanego węzła do istniejącej instalacji zakończonej w ścianie pomieszczenia magazynu, system sterowania istniejącą instalacją podgrzewania murawy, rozbudowę istniejącego systemu BMS o monitoring parametrów pracy węzła
i instalacji podgrzewania murawy oraz prace adaptacyjne pomieszczenia węzła. Projekt oraz roboty budowlane muszą być przeprowadzone w uzgodnieniu z Veolia Energia Łódź S.A.