W programie:
godz. 12.00:Pierwsi dyrektorzy – otwarte spotkania poświęcone Henrykowi Rylowi i Reginie Elkanowej
„Duch Ryla – duch pokoleń czy mit ducha”
„Regina Elkanowa – zapomniana dyrektor Teatru Lalek Arlekin w Łodzi”
Prowadzenie: Michał Kowalczyk
Pierwsza z dyskusji („Regina Elkanowa – zapomniana dyrektor Teatru Lalek Arlekin w Łodzi”) podejmie temat często pomijany, a poświęcony wyjątkowej kobiecie w historii Arlekina. Dziś w wielu opracowaniach można spotkać się z narracją, że Arlekin jest „teatrem trzech”; że miał w swojej historii tylko trzech dyrektorów (Ryl-Ochmański-Wolański), którzy przekazywali swoją schedę „namaszczonym” następcom. Jednak niewiele osób wie, że na przestrzeni lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, przez ponad 10 lat teatrem Ryla zarządzała, i to z powodzeniem, Pani Regina Elkanowa. To ona wyciągnęła teatr z zapaści finansowej, nie raz ratowała z opresji samego Ryla, i to ona doprowadziła do przekazania teatrowi pięknej siedziby, w której mieści się do dziś. Co więcej, wiele z odnalezionych archiwalnych dokumentów zaświadcza, że była nieprzeciętnie inteligentna, wszechstronnie wykształcona (także teatralnie i pedagogicznie) i oddana bez reszty teatrowi. Jubileusz jest doskonałą okazją, aby wydobyć z cienia jej postać, udowadniając, że niezasłużenie zostaje pomijana
w historii łódzkiego teatru.
Drugi z paneli („Duch Ryla – duch pokoleń czy mit ducha”) będzie dotyczył postaci samego Ryla i owego jego ducha, ponoć drzemiącego w murach budynku. Będziemy się zastanawiać, czym jest, czy jeszcze jest i czy ma rację bytu w dzisiejszej rzeczywistości. Chcielibyśmy też porozmawiać o ideach Ryla realizowanych przez całe artystyczne życie – o nadrzędności potrzeby sztuki, potrzebach teatralnej edukacji czy potrzebach dostępności teatru, niezależnie od okoliczności.
Do udziału w nich zaproszono m.in. prof. Marka Waszkiela – najwybitniejszego współczesnego polskiego historyka teatru lalek, byłych dyrektorów Arlekina – Stanisława Ochmańskiego, Waldemara Wolańskiego i Urszulę Reiter, Andrzeja Polakowskiego – (teatrologa, autora publikacji „Łódzkie sceny lalkowe”), Panią Jadwigę Sącińską (wieloletniego kierownika literackiego teatru, znaną animatorkę łódzkiego życia kulturalnego), Panią Ewę Grudę – kierownika Muzeum Książki Dziecięcej, studentkę Henryka Ryla, a także aktorów, dziennikarzy oraz Panią Jolantę Elkan-Wykurz, córkę Reginy Elkanowej.
Obchodom Jubileuszu 70-lecia Teatru towarzyszyć będą:
- wystawa retrospektywna „Lalki z pamięci” w Galerii A „Akwarium” na górnym foyer przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznymi i Etnograficznym w Łodzi, prezentująca lalki i projekty z najstarszych realizacji Teatru
- wystawa fotografii „Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie” w Galerii A „W piwnicy” poświęcona anonimowym na co dzień pracownikom teatru, a przygotowana we współpracy z Urban Periscoqe i 18 łodzianami - fotografami podczas dwóch tegorocznych „fotodejów”
w Teatrze Lalek Arlekin.
Obchody zwieńczy uroczysta gala połączona z inscenizowanym czytaniem performatywnym "Balladyny" Juliusza Słowackiego.