Na ulice Łodzi wyrusza autobus dla bezdomnych i potrzebujących

Jak co roku, w sobotę 1 grudnia przed godz. 22 na łódzkie ulice wyjedzie autobus dla osób bezdomnych.

fot. Katarzyna Grzelak / UMŁ
Na ulice Łodzi wyrusza autobus dla bezdomnych i potrzebujących
3 zdjęcia
fot. Katarzyna Grzelak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Autobus kursuje do 15 marca na trasie: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 - dworzec PKP Łódź Kaliska (od al. Unii) - dworzec PKP Łódź Żabieniec (parking w pobliżu budynku dworca) - Stary Rynek przy ul. Podrzecznej - plac Barlickiego przy ul. Małej - Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 - Noclegownia dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Gałczyńskiego 7 do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17. 

Program "Autobus dla bezdomnych i potrzebujących" realizowany jest przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta nieprzerwanie od 2014 roku. W autobusie jeżdżą wolontariusze/mieszkańcy schronisk dla bezdomnych, wydają ciepły posiłek, chleb, odzież na zmianę, koce/kołdry, a chętni są odwożeni do noclegowni. Z posiłków korzystają nie tylko bezdomni, ale także ubodzy dla których często jest to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Autobus kosztuje miasto w 2018 r. 59 tys. zł.

Od stycznia do 15 marca 2018 roku w autobusie wydano 12 586 posiłków, dziennie ok. 120 - 180; 190 osób przewieziono do noclegowni oraz wydano potrzebującym 365 sztuk odzieży uzyskanej w wyniku zbiórki od mieszkańców. 

Autobus to łódzki pomysł, który osoby bezdomne bardzo chwalą, przyzwyczaiły się już do takiej formy pomocy i jej wyczekują. Inne samorządy np. Gdańsk kopiują nasz pomysł. Niezależnie od autobusu codziennie osoby bezdomne wpierają także streetworkerzy MOPS, którzy sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych, zanoszą im koce/śpiwory/ciepłą odzież, herbatę i oferują pomoc w postaci skierowania do noclegowni lub schroniska.

Świetlica dla bezdomnych

1 grudnia jest otwierana także świetlica przy al. Piłsudskiego 119, a jest otwarta przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8 - 16. Placówka dysponuje 60-80 miejscami, ale nie oznacza to, że potrzebujący zostanie wyproszony bo nie ma miejsc. Świetlica działa do 15 marca, bo w tym czasie jest z reguły najchłodniej. Świetlica jest dla osób korzystających z noclegowni, aby w ciągu dnia miały się gdzie schronić. Dostaną ciepłą herbatę, posiłek, odzież na zmianę.

Od stycznia do 15 marca 2018 roku ze świetlicy skorzystało 312 osób, dziennie, w zależności od pogody 60 – 115; ogółem wydano 6 678 posiłków ciepłych. Świetlica w 2018 r. kosztowała 53,9 tys. zł.

Schroniska i noclegownie

Przez cały rok w Łodzi działają 4 schroniska i 2 noclegownie, łącznie jest w nich 461 miejsc. W czasie mrozów placówki przygotowują nadprogramowe miejsca do spania, aby każda osoba bezdomna znalazła schronienie. Wg danych z liczenia osób bezdomnych z lutego 2017 r. w Łodzi mamy 1036 osób bezdomnych, czyli o 37 więcej niż w 2015 r., znakomita większość z nich deklarowała jako miejsca pobytu schroniska i noclegownie.

Kobiet mamy 189 a mężczyzn – 782. Najwięcej osób 285 nie ma domu 6 – 10 lat, a 15 mieszka na ulicy/w schroniskach aż 20 lat (w tym 1 kobieta). Wśród przyczyn ankietowani bezdomni wskazali eksmisję (521 osób tj. połowa wszystkich policzonych), konflikt rodzinny (400 osób), a uzależnienie – 326. Wśród bezdomnych 21 osób legitymuje się wyższym wykształceniem, średnie ma 178, a zawodowe – 350.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt