NCKF Spot – nowe miejsce na mapie filmowej Łodzi

Słynne kostiumy z kultowych polskich filmów, zabytkowe latarnie magiczne, projektory i kamery, a także fotosy, plakaty filmowe i książki – to wszystko można oglądać już od 30 października w NCKF Spot – nowym miejscu spotkań i wystaw „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W zrewitalizowanym kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 powstała kameralna strefa wystawiennicza, która jest wizytówką i zapowiedzią tego, czym będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej. - NCKF Spot będzie miejscem spotkań z gwiazdami, laboratorium edukacji filmowej, czytelnią książek i czasopism, a przede wszystkim stale zmieniającą się wystawą cennych obiektów zgromadzonych przez naszych kuratorów.

W gościnnych przestrzeniach pięknego Centrum Nauki i Techniki prezentujemy to, co docelowo ma trafić do siedziby NCKF-u: unikatowe technikalia filmowe, kostiumy z popularnych polskich filmów, rekwizyty, instalacje multimedialne, makiety i rekonstrukcje (w tym słynny biopleograf).

-Przestrzeń będzie się zmieniać i żyć dyskusjami ze znanymi filmowcami, promocjami książek i projekcjami filmów. Każdy będzie mógł tu zajrzeć, poznać historię kina, poczytać książki i obejrzeć filmy. A funkcje NCKF Spot będziemy dostosowywać do zapotrzebowań i sugestii zwiedzających - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Dużą atrakcją dla zwiedzających są kostiumy ze znanych polskich produkcji. Zobaczymy m.in. zjawiskową i majestatyczną suknię Barbary Radziwiłłówny, granej przez Annę Dymną w serialu „Królowa Bona”. W klimat „Ziemi obiecanej” wprowadzi  nas odważna kreacja Lucy Zukerowej  (Kalina Jędrusik) zestawiona z subtelnym strojem Anki (Anny Nehrebeckiej). - Kostiumy mają niezwykłą moc, bo potrafią  stworzyć postać. Naszym zadaniem jest zachować to dziedzictwo    filmu, pracy twórczej kostiumologów, a następnie zaprezentować. W najbliższym czasie dołączymy kolejne kostiumy, które pozyskaliśmy z zasobów Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi,poddaliśmy czyszczeniu i konserwacji – opowiada Rafał Pakuła, opiekun zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Na wszystkich zainteresowanych historią kina czeka bogaty zbiór eksponatów związanych z początkiem kinematografii, takich jak: latarnia magiczna Newton – pochodząca z lat 80. XIX wieku „prababcia” projektora DCP i filmów wyświetlanych na kopułach planetaryjnych. Na świecie zachowały się tylko trzy egzemplarze tego sprzętu – w tym jeden w NCKF-ie. Do tego dojdzie m.in. stereoskop Holmesa – skonstruowany w latach 60. XIX wieku przyrząd optyczny tworzący wrażenie  przestrzenności i trójwymiarowości, używany m.in. we wczesnej chirurgii. Niezwykle ekspresyjnym obiektem jest oryginalny praksinoskop – jedno z pierwszych urządzeń z ruchomym obrazem do animowanych pokazów filmowych, skonstruowane jeszcze przed kinematografem.

Fani techniki filmowej znajdą w NCKF Spot bogatą kolekcję kamer, tych najstarszych z początków XX wieku, np. Parvo Debrie (tym modelem nagrywano takie arcydzieła jak Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina z 1925 roku), a także późniejszych, np. Arriflex 35 BL, którym realizowano m.in. Taksówkarza (1976) Martina Scorsese i Lśnienie (1980) Stanleya Kubricka. Zebrany w NCKF Spot sprzęt filmowy stanie się częścią planowanej wystawy „Mechaniczne oko”, która zabierze nas w wyprawę od prostych stereoskopów aż po technikę VR.

Wszystkie prezentowane w NCKF Spot zbiory pochodzą ze stale rozrastającej się kolekcji własnej NCKF, instytucji partnerskich, a także od osób prywatnych, w tym twórców filmowych i kolekcjonerów. W przyszłości staną się częścią wystaw przygotowywanych przez Dział Wystaw i Zbiorów.

- NCKF Spot jest okazją do prezentacji bardzo rzadkich i cennych egzemplarzy techniki filmowej, które do tej pory znajdowały się w magazynie, a obecnie mogą być dostępne i oglądane przez zwiedzających. Są to często jedyne egzemplarze w Polsce lub, tak jak biopleograf, jedyne na świecie – podkreśla Piotr Kulesza, kurator wystawy „Kino Polonia”.

NCKF Spot – wizytówka Narodowego Centrum Kultury Filmowej Narodowe Centrum Kultury Filmowej to wyjątkowy ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina. Będzie pierwszym miejscem w Polsce posiadającym stałą, multimedialną wystawę poświęconą polskiej kinematografii. „Kino Polonia” to największa z trzech zaplanowanych wystaw, a oprócz niej powstaną jeszcze dwie inne: „Materia kina” i „Mechaniczne oko”. Znajdzie się tu także trzysalowe kino i ultranowoczesna biblioteka z pracownią multimedialną, umożliwiającą dostęp do zdigitalizowanych zasobów polskiego i światowego kina.

Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Centrum Nauki i Techniki EC1, poziom 0
ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź

Godziny otwarcia
wtorek – piątek 10.00-18.00
sobota – niedziela 11.00-19.00

Bilety
Wejście w ramach biletu do Centrum Nauki i Techniki EC1 (dla osób zwiedzających
centrum)

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt