Nowi Honorowi Obywatele Miasta Łodzi

Honorowe Obywatelstwa Miasta Łodzi otrzymali: Pani Teresa Żylis-Gara, Pan Zbigniew Boniek, Pan Josef Buchmann oraz Pan Daniel Libeskind.

Radni przyznali Honorowe Obywatelstwa Miasta Łodzi. Jest to szczególe wyróżnienie za godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta we wszystkich dziedzinach życia społecznego, a zwłaszcza nauki, kultury, gospodarki i polityki.

Te wyróżnienia są wyrazem szacunku i podziękowaniem dla tych, których dokonania i zasługi znacznie wykraczają poza zwykłą granicę obowiązku.

Pani Teresa Żylis-Gara jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek operowych przełomu XX i XXI wieku. Urodziła się  w Landwarowie koło Wilna (obecnie Republika Litewska).

W konsekwencji zawirowań historycznych wraz z rodziną opuściła Landwarów i zamieszkała w Łodzi, miejscu, które już zawsze będzie nazywała „drugim domem”.

Tutaj podjęła naukę w szkole średniej ogólnej oraz w szkole muzycznej w klasie prof. Stefanii Grabowskiej. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu solowego.

 Lata spędzone w Łodzi stworzyły podwaliny pod wielką międzynarodową karierę.

Pan Zbigniew Boniek pełniący obecnie funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej ma olbrzymi wkład w rozwój i promocję sportu w Łodzi, a także w budowanie marki i rozpoznawalności miasta w Polsce i za granicą. Dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu w 2019 roku zorganizowane zostały w Polsce Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20, a ich główna areną był stadion Widzewa w Łodzi. W roku 2020 przypada 110. rocznica powstania klubu Widzew Łódź. W ramach tak pięknego jubileuszu pragniemy uhonorować jednego z najwybitniejszych piłkarzy Widzewa, wybitnego reprezentanta Polski, medalisty mistrzostw świata, triumfatora Ligi Mistrzów i zawodnika wybranego w 2019 roku do reprezentacji stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Pan Josef Buchmann to niemiecki biznesmen, znany w świecie mecenas i darczyńca. Urodził się w Łodzi, jako dziecko znalazł się w Litzmannstadt Ghetto. Przeszedł kilka obozów, został wyzwolony pod koniec drugiej wojny światowej z obozu śmierci w Bergenbelsen przez armię brytyjską. W 2009 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz rozwijanie współpracy między narodami. W rok 2014 otrzymał Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.   

Pan Daniel Libeskind to znany amerykański architekt i planista miejski. Pochodzi z rodziny polskich Żydów. Jego rodzice po radzieckiej agresji na Polskę trafili do więzienia, a następnie zostali zesłani w głąb ZSRR, dzięki czemu jednak uniknęli Holokaustu. Po wojnie wrócili do Polski. Pan Daniel Libeskind urodził się w Łodzi i choć w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, do dziś podkreśla swoje korzenie. Pan Daniel Libeskind był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W najbliższych latach zaprojektuje pierwszy gmach w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu w naszym mieście.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt