Nowy wieżowiec w centrum Łodzi. 72 metry ponad Piotrkowską [WIZUALIZACJE]

Działka należąca do łódzkiego biznesmena Piotra Misztala przy ul. Piotrkowskiej 154 (obok „Centralu II”) może zostać zabudowana. Inwestor, korzystając z zapisów tzw. specustawy mieszkaniowej, zamierza wznieść na niej 72-metrowy budynek mieszkalny.

fot. wiz. Design Lab Group
Historia planów Piotra Misztala na tym gruncie ma już wieloletnią przeszłość.
5 zdjęć
fot. wiz. Design Lab Group
fot. wiz. Design Lab Group
fot. wiz. Design Lab Group
fot. wiz. Design Lab Group
fot. wiz. Design Lab Group
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Historia planów inwestycyjnych Piotra Misztala na tym gruncie ma już wieloletnią przeszłość. Biznesmen działający w branży deweloperskiej już trzykrotnie przedstawiał projekty budynków, które chciał tam wybudować. Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt przedstawiony na początku 2020 r. Przewidywał on wzniesienie na działce futurystycznego drapacza chmur o wysokości 110 metrów. Do realizacji nie doszło, bo na przeszkodzie stanęły zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (chodziło o dopuszczalną wysokość zabudowy).

Sposób na miejscowy plan zagospodarowania

Choć biznesmen wycofał się z tego projektu, tematu zabudowy działki nie zarzucił. Znalazł też narzędzie, które może pozwolić mu na realizację planów. Jest nim specustawa mieszkaniowa (tzw. „lex developer”), pochodząca z 2018 r. ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, która dopuszcza budowę mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest jeden warunek: inwestycja nie może być sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Tej sprzeczności w przypadku działki przy ul. Piotrkowskiej 154 nie ma. I choć plan zabudowy terenu musi zyskać jeszcze aprobatę Rady Miejskiej, wydaje się, że widać dla tego pomysłu światełko w tunelu.

Prywatny bar, basen oraz strefa relaksu

Projekt budynku, przygotowany przez architektów łódzkiego studia Design Lab Group, ma założoną wysokość 72 metrów. Będzie miał 20–23 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której mieścić się mają pomieszczenia techniczne oraz lounge bar stanowiący strefę wspólną mieszkańców. Na parterze zaplanowano lokale dla gastronomii, strefę wejściową oraz wjazd na parking, który będzie znajdował się na wyższych piętrach (do 61 miejsc parkingowych). Od piątej kondygnacji w górę w wieżowcu będą mieszkania w liczbie pomiędzy 85 a 110. Przy czym na VI piętrze lokatorzy będą mieć do dyspozycji basen i strefę relaksu, a na antresoli także siłownię.

Uzgodniona z Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków geometria bryły budynku (wypracowana po wielomiesięcznych konsultacjach) nawiązuje charakterem do obecnego przy ul. Piotrkowskiej łódzkiego modernizmu. Gmach zostanie wkomponowany w otoczenie poprzez nawiązanie wysokością uskoków w bryle do sąsiednich budowli. Akceptacja ŁWKZ była niezbędnym warunkiem realizacji projektu, który jest zlokalizowany w strefie zabytkowej zabudowy.

Inwestor uzyskał już pozwolenie na przebudowę sieci wodociągowej i gazowniczej znajdujących się na jego działce. Budowa wieżowca będzie wymagała ich przeniesienia. Teraz los projektu jest w rękach łódzkich radnych.

Uwaga: wizualizacje prezentują wizję projektową wraz z propozycją wykończenia elewacji. Szczegółowe rozwiązania zostaną uzgodnione i doprecyzowane ze służbami konserwatorskimi (to strefa chroniona na etapie pozwolenia na budowę).

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt