- Jest to państwo rozwijające się. W bibliotekach może znajdować się niewystarczająca ilość książek polskojęzycznych. Gdy przekażemy zebrane książki, rodacy będą mogli uczyć się naszego języka. Dyrektor łódzkiej biblioteki obiecał, że również włączy się w akcję – dodał radny Marcin Hencz.
- W 2010 roku Łódź wraz z Wołyniem podpisali porozumienie, na mocy którego w miejscowości Kostiuchnówka powstało Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego – poinformowała Agnieszka Wieteska, radna Klubu Radnych SLD.
- Każdego roku jeżdżą tam samorządowcy i nauczyciele, aby rozmawiać o minionych czasach. Odbywa się także wymiana uczniów i harcerzy. W Łodzi ma siedzibę Fundacja Centrum Dialogu Kostiuchnówka, która w całości utrzymuje się z datków. Zachęcamy mieszkańców do dobrowolnych wpłat. Z zebranych pieniędzy remontowany jest cmentarz Polaków poległych w Kostiuchnówce – oświadczyła radna Agnieszka Wieteska.
W Łodzi mieszka obecnie około 100 tys. Ukraińców. W autobusach i tramwajach automaty do zakupu biletów rozszerzono o obsługę w języku ukraińskim.
- Przyniosłem dziś „Ziemię Obiecaną” Reymonta i „Wiersze” Tuwima – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.
- Literatura jest najważniejszym pomostem łączącym osoby mieszkające poza granicami kraju z ojczyzną. Dzięki literaturze zachowują oni język, kulturę i polskie tradycje. Literatura piękna pozwala przechować całe bogactwo językowe. Podzielmy się książkami, żeby pomóc zachować naszym rodakom polskość. Chcemy dać sygnał, że Polacy na Ukrainie są dla łódzkich samorządowców niezwykle ważni. Zawsze pozostaną członkami naszej wspólnoty narodowej – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.