Od dziś do 13 sierpnia trwa zbiórka książek dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Można je przynosić do kancelarii Urzędu Miasta Łodzi

- Na Ukrainie wydatki na kulturę są dość skromne – powiedział Marcin Hencz, radny Klubu Radnych KO.

- Jest to państwo rozwijające się. W bibliotekach może znajdować się niewystarczająca ilość książek polskojęzycznych. Gdy przekażemy zebrane książki, rodacy będą mogli uczyć się naszego języka. Dyrektor łódzkiej biblioteki obiecał, że również włączy się w akcję – dodał radny Marcin Hencz.

 

- W 2010 roku Łódź wraz z Wołyniem podpisali porozumienie, na mocy którego w miejscowości Kostiuchnówka powstało Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego – poinformowała Agnieszka Wieteska, radna Klubu Radnych SLD.

- Każdego roku jeżdżą tam samorządowcy i nauczyciele, aby rozmawiać o minionych czasach. Odbywa się także wymiana uczniów i harcerzy. W Łodzi ma siedzibę Fundacja Centrum Dialogu Kostiuchnówka, która w całości utrzymuje się z datków. Zachęcamy mieszkańców do dobrowolnych wpłat. Z zebranych pieniędzy remontowany jest cmentarz Polaków poległych w Kostiuchnówce – oświadczyła radna Agnieszka Wieteska.  

 

W Łodzi mieszka obecnie około 100 tys. Ukraińców. W autobusach i tramwajach automaty do zakupu biletów rozszerzono o obsługę w języku ukraińskim.

 

- Przyniosłem dziś „Ziemię Obiecaną” Reymonta i „Wiersze” Tuwima – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

- Literatura jest najważniejszym pomostem łączącym osoby mieszkające poza granicami kraju z ojczyzną. Dzięki literaturze zachowują oni język, kulturę i polskie tradycje. Literatura piękna pozwala przechować całe bogactwo językowe. Podzielmy się książkami, żeby pomóc zachować naszym rodakom polskość. Chcemy dać sygnał, że Polacy na Ukrainie są dla łódzkich samorządowców niezwykle ważni. Zawsze pozostaną członkami naszej wspólnoty narodowej – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

Polecane aktualności

Szpital im. Rydygiera przechodzi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę... więcej

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi

Anna Kotecka / BKSiDŁ

Piknik patriotyczny, konferencja popularno-naukowa, wycieczki trambusem, a nawet pokój zagadek i... więcej

Piotrkowska 142 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Trwa remont zabytkowej kamienicy przy OFFie.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont.... więcej

Zdjęcie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, udostępnione za zgodą muzeum  -  Bartosz Kudaj

Zbrodnia, której nie zapomnimy. Zapraszamy na obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Mieszkańcy Łodzi co roku upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu... więcej

Łódź Buduje w 2020 r. -  fot. mat. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje w 2020 r.

Tomasz Andrzejewski / ZIM

45 ulic i 40 nowych chodników, przebudowa torowisk i nowe drogi rowerowe. Tak zmieni się nasze... więcej

Kontakt