Odszedł Andrzej Możejko

W wieku 72 lat zmarł Andrzej Możejko, jeden z najważniejszych piłkarzy w historii Widzewa. Występy w tym klubie rozpoczął w trzeciej lidze, a zakończył jako mistrz Polski.

Urodził się 22 kwietnia 1949 w Słupsku, lecz wkrótce wraz z rodziną przeprowadził się do Łodzi. Przygodę z futbolem rozpoczął w ŁKS, ale po otrzymaniu powołania do wojska musiał wrócić na Pomorze. Tu trafił do gdyńskiej Floty, w której występował do roku 1971. W trakcie jednego ze sparingów zwrócił na siebie uwagę Leszka Jezierskiego, który stawiał fundamenty pod przyszłe sukcesy Widzewa. Dzięki legendarnemu szkoleniowcowi Możejko trafił więc na Armii Czerwonej (obecnie al. Piłsudskiego) i stał się podporą zespołu, który z trzeciej ligi rozpoczynał marsz na szczyt polskiego futbolu. Gdy w 1982 lewy obrońca przenosił się do fińskiego Kokkolan Palloveikot miał na koncie nie tylko awanse do drugiej i pierwszej ligi (obecnie ekstraklasa), ale również dwa mistrzostwa Polski (1981, 1982), trzy wicemistrzostwa (1977, 1979, 1980) i udane występy w europejskich pucharach, w których z powodzeniem rywalizował z zawodnikami m.in. Manchesteru City, Manchesteru United i Juventusu. Po roku gry w Palloveikot przeniósł się do Rauman Pallo, gdzie występował do roku 1985. Później wrócił z Finlandii i przez rok występował w łódzkim Starcie. Karierę zakończył w Kolajarzu Łódź, którego barw bronił w sezonie 1986-1987. 

W późniejszych latach jako trener pracował m.in. z młodzieżą Włókniarza Pabianice i z dziewczętami UMKS Zgierz. Angażował się również w działalność Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa, a w 2015 był członkiem trzyosobowego zarządu stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew, które rozpoczęło odbudowę klubu po upadłości likwidacyjnej.

Andrzej Możejko zmarł 1 maja 2021. Pogrzeb odbędzie się w piątek 7 maja 2021 na Cmentarzu Komunalnym Szczecińska w Łodzi. Początek uroczystości o godz. 9.15. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt