Odszedł Andrzej Możejko

W wieku 72 lat zmarł Andrzej Możejko, jeden z najważniejszych piłkarzy w historii Widzewa. Występy w tym klubie rozpoczął w trzeciej lidze, a zakończył jako mistrz Polski.

Urodził się 22 kwietnia 1949 w Słupsku, lecz wkrótce wraz z rodziną przeprowadził się do Łodzi. Przygodę z futbolem rozpoczął w ŁKS, ale po otrzymaniu powołania do wojska musiał wrócić na Pomorze. Tu trafił do gdyńskiej Floty, w której występował do roku 1971. W trakcie jednego ze sparingów zwrócił na siebie uwagę Leszka Jezierskiego, który stawiał fundamenty pod przyszłe sukcesy Widzewa. Dzięki legendarnemu szkoleniowcowi Możejko trafił więc na Armii Czerwonej (obecnie al. Piłsudskiego) i stał się podporą zespołu, który z trzeciej ligi rozpoczynał marsz na szczyt polskiego futbolu. Gdy w 1982 lewy obrońca przenosił się do fińskiego Kokkolan Palloveikot miał na koncie nie tylko awanse do drugiej i pierwszej ligi (obecnie ekstraklasa), ale również dwa mistrzostwa Polski (1981, 1982), trzy wicemistrzostwa (1977, 1979, 1980) i udane występy w europejskich pucharach, w których z powodzeniem rywalizował z zawodnikami m.in. Manchesteru City, Manchesteru United i Juventusu. Po roku gry w Palloveikot przeniósł się do Rauman Pallo, gdzie występował do roku 1985. Później wrócił z Finlandii i przez rok występował w łódzkim Starcie. Karierę zakończył w Kolajarzu Łódź, którego barw bronił w sezonie 1986-1987. 

W późniejszych latach jako trener pracował m.in. z młodzieżą Włókniarza Pabianice i z dziewczętami UMKS Zgierz. Angażował się również w działalność Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa, a w 2015 był członkiem trzyosobowego zarządu stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew, które rozpoczęło odbudowę klubu po upadłości likwidacyjnej.

Andrzej Możejko zmarł 1 maja 2021. Pogrzeb odbędzie się w piątek 7 maja 2021 na Cmentarzu Komunalnym Szczecińska w Łodzi. Początek uroczystości o godz. 9.15. 

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt