Olechówka zanieczyszczona. ZWiK szuka sprawców

Trwają poszukiwania sprawców kolejnego zatrucia rzeki Olechówki. To już drugie skażenie w tym roku. W połowie stycznia jedna z firm zrzucała z samochodu asenizacyjnego ścieki pochodzenia chemicznego. Wówczas sprawcy zostali ujęci na gorącym uczynku przez pracowników ZWIK.

fot. ZWiK
Trwają poszukiwania sprawców kolejnego zatrucia rzeki Olechówki.
3 zdjęcia
fot. ZWiK
fot. ZWiK
fot. ZWiK
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Pracownicy ZWIK nieustannie monitorują przyległy do rzeki teren. Tym razem z samochodu asenizacyjnego zrzucano do Olechówki ścieki bytowe. Skażony został kilkusetmetrowy odcinek cieku oraz zbiornik przy ulicy Rzecznej.

Na miejsce przybyła policja, pracownicy ZWIK i  służby Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Do badań laboratoryjnych pobrano próbki zanieczyszczonej wody. Po ogromnej skali zniszczenia środowiska widać, że proceder zrzutu ścieków trwał przez dłuższy czas, wiele razy opróżniano zawartość zbiorników samochodów asenizacyjnych. Pracownicy Sieci Kanalizacyjnej ZWIK dokładnie przeszukali wszystkie wpusty do Olechówki z miejskiej kanalizacji deszczowej, znajdujące się powyżej zbiornika przy ulicy Rzecznej. Przy ulicy Transmisyjnej wytypowano na kanale deszczowym  betonową studnię, do której odprowadzano nieczystości. Tą drogą trafiały bezpośrednio do rzeki. Kożuch, który utworzył się ze ścieków na powierzchni wody zablokował dostęp tlenu, co spowodowało zniszczenie życia biologicznego na odcinku rzeki. Brak opadów atmosferycznych utrudni proces samooczyszczenia Olechówki. Ma ona obecnie niewielki przepływ. Studnia, przez którą odprowadzano ścieki została zabezpieczona przez pracowników ZWIK. Zabetonowano pokrywę - uniemożliwiając jej otwarcie. Sprawą zajmuje się policja.

Wyraźnie widać, że sprawcy skorzystali z obecnej sytuacji, w której mnie osób wychodzi z domów i jest mniejsze ryzyko zauważenia przez przypadkowych świadków nielegalnego zrzutu ścieków. To już kolejne w tym roku zatrucie Olechówki - w połowie stycznia jedna z firm zrzucała z samochodu asenizacyjnego ścieki pochodzenia chemicznego. Wówczas sprawcy zostali ujęci na gorącym uczynku przez pracowników ZWIK.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt