Olimpijczycy z AZS Łódź

W siedzibie AZS Łódź przy ulicy Lumumby 22/26 odbyła się dzisiaj miła uroczystość, podczas której klub przedstawił swoich reprezentantów na XXXII Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Są nimi: lekkoatleta Kajetan Duszyński i pływak Jakub Kraska. Dla obu będzie to pierwszy start na imprezie tej rangi.

AZS Łódź
2 zdjęcia
AZS Łódź
AZS Łódź
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Podopieczny trenera Krzysztofa Węglarskiego w miniony piątek z wynikiem 45,96 s zdobył w Poznaniu tytuł mistrza Polski w biegu na 400 m. Dla Kajetana był to już trzeci w tym sezonie występ z czasem poniżej 46 s. – Wywalczenie złota w roku olimpijskim to dla mnie coś niesamowitego. Na ten moment czuję się spełniony, choć apetyt rośnie bardzo szybko. Na razie jednak muszę się oswoić z tym, co do tej pory osiągnąłem, bo to jeszcze do mnie nie dociera. Takie wyniki nawet mi się nie śniły. Wyjazd na igrzyska to marzenie, jakie ma każdy młody sportowiec. To zawsze jest gdzieś z tyłu głowy i do tego dąży się nawet podświadomie – powiedział Duszyński.

- Kajtek był trudnym przypadkiem, jeśli chodzi o różne doświadczenia związane z kontuzjami i chorobami. W ostatnim roku wszystkie gnębiące go problemy zostały jednak wyeliminowane i to przyczyniło się do ostatniego wyniku. Taki wynik mógł osiągnąć już w ubiegłym roku na mistrzostwach Polski, ale przyplątała się angina. W tym roku nic takiego nie nastąpiło, szliśmy jak po nitce do kłębka i jest to, co jest. Że rok później? W tym momencie nie ma to żadnego znaczenia. Przed igrzyskami udowodnił, że jest najlepszy w Polsce i nikogo o nic nie musi prosić – podsumował trener Węglarski.  

W tym roku z pierwszego mistrzostwa kraju w kategorii seniorów cieszył się również Kraska. Zawodnik pracujący pod okiem trenera Macieja Hampla w Tokio ma pływać na 100 m stylem dowolnym oraz w sztafetach 4x100 m dowolnym i 4x100 m zmiennym. – Pływać regularnie poniżej 49 sekund to już taki fajny, seniorski poziom. Żeby jednak ścigać się o te najwyższe cele, trzeba z tego urwać jeszcze sekundę. Bardziej spełniony będę więc w momencie, w którym dam radę regularnie pływać poniżej 48 sekund. Teraz czeka mnie fajne doświadczenie, jakim z pewnością będzie pierwszy wyjazd na igrzyska. Dobrze będzie obyć się z tym w młodym wieku, żeby za trzy lata w szczycie formy pojechać już z doświadczeniem oraz większymi umiejętnościami i walczyć już o najwyższe cele – powiedział Kraska.  

- W naszym przypadku było zupełnie inaczej, niż u Kajtka. Mieliśmy trochę perturbacji. Dużo wcześniej, bo już w marcu nastawialiśmy się na pierwszą próbę robienia minimum. Niestety, po przyjeździe na zawody Grand Prix do Lublina Kuba złapał zapalenie zatok i start się nie udał. Potem było trochę nerwowo, bo trzeba było próbować znowu robić minimum, przez co nie wykonaliśmy pracy na siłowni i nie mogliśmy się odpowiednio przygotować do mistrzostw Europy. Niemniej i tak okazał się najlepszym polskim kraulistą i będzie startował na igrzyskach. Finalnie wszystko skończyło się więc po naszej myśli, choć z dużymi kłopotami – wyjaśnił trener Hampel.

Podczas spotkania prezes AZS Lech Leszczyński i sekretarz klubu Aleksandra Leszczyńska wręczyli swoim olimpijczykom i ich szkoleniowcom pamiątkowe dyplomy z gratulacjami oraz drobne upominki. Przy okazji Leszczyński podkreślił duży wkład, jaki w przygotowanie olimpijczyków wniósł łódzki magistrat, w imieniu którego podziękowania odebrał dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt