Omar Sangare w Łodzi

Na zaproszenie Wydziału Kultury do Łodzi przyjechał Omar Sangare – polski aktor, poeta i pisarz, od lat realizujący się artystycznie w Nowym Jorku.

Podróż artysty do Polski sfinasował Williams College, amerykańska uczelnia, w której wykłada. Sangare przyjechał specjalnie na uroczystość upamiętniającą Irę Aldridge’a, pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego. W poniedziałek w 150. rocznicę śmierci Aldridge’a, Sangare zadeklamuje w Pałacu Poznańskiego fragmenty „Otella”. Rola szekspirowskiego Maura była sztandarową kreacją Aldridge’a, która rozsławiła jego nazwisko na całym kontynencie europejskim. Kilka lat temu z ogromnym sukcesem zmierzył się z nią również w USA Sangare  – recenzentka  "New York Times" napisała wtedy, że urodził się po to, by grać Otella. Polak nie ukrywa swojej fascynacji tą postacią – poświęcił jej także swoją pracę doktorską. I zdradza, że z uwagi na wspólnotę artystycznych pasji i doświadczeń jak mało kto identyfikuje się z Aldridgem. Zagrał go nawet w 2002 roku w sztuce Karpińskiego wystawionej przez sopocki Teatr Kameralny

.„150 lat czekałem na to zaproszenie” – powiedział dziś przewrotnie po przyjeździe do Łodzi na spotkaniu z wiceprezydentem Krzysztofem Piątkowskim.

Aktora będzie można obejrzeć na scenie w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego już w poniedziałek 7  sierpnia. W programie uroczystości, która zacznie się o godz. 12.00,  także minikoncert fortepianowy, opowieść Ryszarda Bonisławskiego o Irze Aldridge’u w Łodzi, wystąpienia przedstawicieli świata nauki i sztuki oraz poczęstunek. Wstęp wolny.

Zapraszamy.   

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt