Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Działy otwarte / Działy zamknięte"

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

26.11.2021

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Działy otwarte / Działy zamknięte” z dr Dominiką Krogulską-Czekalską, która na kolekcję CMWŁ spojrzała z historyczno-badawczego punktu widzenia stanowiącego dla niej ważne źródło inspiracji oraz podstawę metod dydaktycznych, które wykorzystuje w ramach prowadzonej Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej na łódzkiej ASP. „Moje słowa kluczowe to dziedzictwo, historia, ornament, przywracanie pamięci i przepisywanie historii. Analizując przeszłość, możemy lepiej zrozumieć teraźniejszość – to jeden z najbardziej oczywistych kluczy, jakim się posługuję, biorąc na warsztat tkaninę „przemysłową”, która ze względu na swój niezbyt spektakularny charakter pozostaje w cieniu tkaniny artystycznej”. Wystawa „Działy otwarte / Działy zamknięte” powstała z okazji 60-lecia CMWŁ. Jest opowieścią o historii instytucji i specyfice muzeum prowadzoną ze współczesnej perspektywy. Ekspozycja zrywa z wizją muzeum jako formą instytucji zamkniętej, jedynie katalogującej i badającej przeszłość, ukazując ją jako strukturę otwartą na współczesne działania artystyczne. Podczas zwiedzania zwrócimy uwagę na bogactwo możliwości i potencjał, jaki tkwi w tkaninie przemysłowej oraz dowiemy się, jak młodzi twórcy wykorzystali tradycję do opowiedzenia o problemach współczesności.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 26 listopada (piątek) godz. 17:00
Bilet: 15 zł bilet normalny, 10 zł ulgowy
Limit miejsc: 30 osób

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).


Dr Dominika Krogulska-Czekalska

Dyrektorka Instytutu Tkaniny i Stylizacji Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej, którą prowadzi, zgłębia tajniki tkaniny żakardowej, poszukując możliwości wykorzystania tej techniki w sposób niekonwencjonalny, lecz pożyteczny i nieszkodliwy dla środowiska. W swojej pracy koncentruje się na komentowaniu rzeczywistości. Tylko w 2018 roku brała udział w wystawach: „Text/struct/ures” w Niemczech, „Textile Art of Today” prezentowanej w Słowacji, Czechach, Polsce i na Węgrzech, “Za Wolność”, pokazywanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w ostatniej edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny, w 2019 roku, w Biennale Tkaniny w Poznaniu i Biennale WTA w Madrycie, a w 2020 w wystawie "Polska Szkoła Tkaniny Artystycznej" Desa Unicum. Prezentowała swoja twórczość także w Portugalii podczas wystąpienia w Contextile 2020 Talks.

Kuratorowała wystawę Future Man 2052 w ramach Brussels Design September 2020, a rok wcześniej napisała artykuł „W stronę dizajnu odpowiedzialnego i inkluzywnego” do monografii „Odnawialna przestrzeń projektowania”. Wraz z firmą Most i dyplomantką Aleksandrą Milewską zdobyła godło must have 2020 przyznawane przez radę ekspertów w ramach festiwalu Łódź Design.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt