Oświata: powinien płacić rząd, a płaci Łódź

Oświata kosztuje, a zamiast rządu płaci samorząd. Rada Miejska w Łodzi zdecyduje, czy Łódź ograniczy wydatki na zadania, które powinien finansować rząd.

Prawie pół miliarda złotych dopłaci w tym roku łódzki samorząd do wydatków oświatowych. Przyznana miastu subwencja oświatowa wystarczy na sfinansowanie 56,2 proc. wszystkich wydatków. Tylko do przyznanych nauczycielom przez rząd podwyżek w tym roku z budżetu Łodzi trzeba dopłacić 15 mln zł.

Wiceprezydent Łodzi przygotował projekt uchwały – stanowisko Rady Miejskiej, w którym oczekuje od rządu RP subwencji oświatowej w wysokości adekwatnej do ponoszonych wydatków.

- Rządowa subwencja nie wystarcza na wydatki związane z oświatą. Pisaliśmy wielokrotnie w tej sprawie do minister Zalewskiej, ale nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Dlatego w środę na sesji Rady Miejskiej zgłoszę do porządku obrad projekt uchwały o ograniczenie wydatków samorządu na zadania, które powinien finansować rząd. Kwota jaką rocznie dopłacamy do zadań edukacyjnych rośnie, dość powiedzieć, że tylko wynagrodzenia nauczycielskie kosztują samorząd ponad 250 milionów w skali roku.

Wiceprezydent Trela podkreślił, że mówiąc o wydatkach oświatowych nie bierze pod uwagę tych na inwestycje, bo tą pozycję miasto finansuje we własnym zakresie, ponieważ władzom Łodzi zależy aby uczniowie i nauczyciele mieli zapewnione jak najlepsze warunki.

- Radni PiS podczas posiedzeń komisji edukacji wielokrotnie mówili o niedofinansowaniu oświaty, więc mam nadzieję, że poprą ten projekt i solidarnie z nami upomną się o pieniądze z rządu – dodała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, radna Rady Miejskiej. – Koszty edukacji rosną z roku na rok, co roku też wzrasta kwota jaką samorząd musi do tych wydatków dokładać. Tak dłużej nie może być, oczekujemy reakcji od rządu czyli uzupełnienia braków.

Projekt uchwały będzie przedmiotem dyskusji na środowej sesji Rady Miejskiej, a później trafi do Ministerstwa Edukacji. Uzasadnienie do projektu zawiera dokładne wyliczenia ile na przestrzeni ostatnich lat miasto musiało dopłacić do wydatków na zadania związane z edukacją.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt