Pamięć o Niezłomnych

Mieszkańcy Łodzi, jej władze, przedstawiciele środowisk i organizacji kombatanckich, a także uczniowie łódzkich szkół uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Z okazji Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu złożono kwiaty i zapalono znicze.

Fot. Radosław Żydowicz/UMŁ
8 zdjęć
Fot. Radosław Żydowicz/UMŁ
Fot. Radosław Żydowicz/UMŁ
Fot. Radosław Żydowicz/UMŁ
Fot. Sebastian Glapiński/UMŁ
Fot. Sebastian Glapiński/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

 - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ważnym wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji - za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w walce o wolną Ojczyznę, którą możemy się dziś wspólnie cieszyć - powiedział Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Organizatorami obchodów był Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ" Solidarność", Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Dowództwo Garnizonu Łódź, Dowództwo 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi, przed gmachem, którego znajduje się Pomnik Ofiar Komunizmu.

Wcześniej, bo w niedzielę 1 marca odbyła się już VIII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w której udział wzięło prawie 600 uczestników. Wśród biegaczy pojawili się również rekonstruktorzy historyczni. Miasto przypomniało postać zapomnianego bohatera – Wacława Lipińskiego. Ten były legionista, uczestnik walk o niepodległość w 1918 roku, po II wojnie światowej działał w opozycji antykomunistycznej, za co w 1949 roku został zamordowany.

Również w niedzielę, 1 marca w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jerzego odbył się koncert zespołu Wellness Sound pt. Chwała Niezłomnym, który upamiętniał żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Jego celem jest upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość". Było to ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku idee Armii Krajowej.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt