Parki i lasy

Łódź to kilkadziesiąt parków i zieleńców, które można odwiedzać na co dzień i korzystać nie tylko ich zielonego potencjału, ale m.in. z infrastruktury sportowej.

Rowerzysta przejeżdżający przez mostek w Parku Poniatowskiego
Park im. Poniatowskiego, fot. P. Wojtyczka
7 zdjęć
Rowerzysta przejeżdżający przez mostek w Parku Poniatowskiego
Widok na staw i altanę w Parku Poniatowskiego
\Widok na staw i pomnik dekalogu w Parku Staromiejskim
Willa Reinholda Richtera w Parku Klepacza
Willa Reinholda Richtera w Parku Klepacza nocą
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

W każdej z dzielnic znaleźć można urokliwe, zielone zakątki - nie trzeba szukać daleko.

Bałuty to między innymi jeden z najpiękniejszych łódzkich parków - Julianowski (Park. im. A. Mickiewicza). Najstarsze drzewa rosną tutaj od prawie 200 lat. Teren zachwyca też stawami i wykorzystywaną do dziś muszlą koncertową. W sezonie wiosenno-letnim można tutaj korzystać m.in. ze stanowisk do grillowania. Inne piękne miejsca tego typu na Bałutach to Park Helenów (z historią równie bogatą co Julianowski), a także założony w ostatnich latach Park Łódzkich Harcerek.

Na Górnej można świetnie wypocząć w Parku im. J. Dąbrowskiego (przy ul. Dąbrowskiego/Jachowicza). Może to być odpoczynek bierny, ale i aktywny, bo w parku jest zainstalowana siłownia zewnętrzna. W tym rejonie Łodzi polecamy też niewielki, ale bardzo urokliwy Park Sielanka (ul. Cieszkowskiego/Pabianicka), którego ozdobą są dwa stawy.

Polesie to przede wszystkim dwa największe łódzkie parki - Poniatowskiego i Piłsudskiego. Pierwszy z nich, położony pomiędzy dużymi łódzkimi trasami (ulice Mickiewicza, Jana Pawła II), wyposażony jest w każdy rodzaj infrastruktury, której aktywni łodzianie mogliby poszukiwać. Tor dla rowerzystów, alejki biegowe, plac zabaw, a w sąsiedztwie korty tenisowe i przepiękna Willa w Parku . Park na Zdrowiu (Park im. Piłsudskiego) oferuje nie tylko pełną infrastrukturę do wypoczynku i relaksu, ale sąsiaduje z dwoma dużymi atrakcjami - Aquaparkiem i Orientarium Zoo Łódź. Polesie to jednak również mniejsze i równie piękne tereny zieleni, jak choćby Park Klepacza z jego słynnym Dębem Fabrykantem i kwitnącymi co roku cebulicami.

W Śródmieściu warto się wybrać do dwóch relatywnie małych, ale niezwykle pięknych parków - Matejki i Staszica. Pierwszy, sąsiadujący z Biblioteką Uniwersytecką, zachwyci przepiękną aranżacją alejek i zieleni. Park Staszica to z kolei przykład parku z niezwykle pięknym drzewostanem, przykładem jest aleja drzew wzdłuż ulicy Jaracza, która najpiękniej wygląda chyba jesienią, gdy opadają tam liście.

Na Widzewie dla tych, którzy lubią duże tereny zieleni szczególnie polecany Park 3-maja i połączony z nim bezpośrednio Park im. Baden-Powella. To raj dla biegaczy, organizowane są tutaj również zajęcia biegowe, dla profesjonalistów i amatorów, a także warsztaty jogi i inne wydarzenia dla aktywnie spędzających czas. Z mniejszych terenów na pewno polecić można Park Górka Widzewska. Oprócz przepięknego widoku na okolicę (ze szczytu widać całkiem spory fragment miasta) Park wyposażony został też w tężnię i siłownię zewnętrzną oraz (jako jeden z niewielu) w boisko do siatkówki plażowej. 

ZNAJDŹ SWÓJ PARK

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt