Do programu wpłynęło aż 130 zgłoszeń, do etapu drugiego zakwalifikowało się 70 projektów, po którym ostatecznie wyłonione zostało 35. Pomysłodawcy starali się o mikrogranty w kwocie od 500 do 5000 zł. - To inny stopień partycypacji niż Budżet Obywatelski, bo te działania zakładają nie tylko przedstawienie pomysłu, ale i odpowiedzialność za jego realizację. Program będzie kontynuowany w przyszłym roku i będziemy zachęcali mieszkańców do udziału w nim, by myśleli o małych, lokalnych inicjatywach, które ich łączą - podsumowuje Grzegorz Justyński, dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.
W ramach mikrograntów realizowane były takie projekty jak:
- "Od nitki do sukni" - Cykl warsztatów i spacerów po Starym Widzewie, po których pozostał Osiedlownik-spacerownik, czyli mini przewodnik po Starym Widzewie. Dzięki niemu mieszkańcy osiedla (i nie tylko) mogą dowiedzieć się więcej o swoim osiedlu, jego najciekawszych miejscach i zabytkach. Przewodnik dostępny jest na stronie internetowej fundacji Poducha fundacjapoducha.pl. Tak o projekcie wypowiada się jego pomysłodawczyni, Ewa Gałązka: - Celem naszego projektu było zachęcenie mieszkańców do tego, by poznawali Stary Widzew, by włączyli się do tworzenia materiałów prezentujących naszą okolicę oraz, żeby po prostu spacerowali.
- "Escape Łódź" - Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego organizowało grę miejską "Escape Łódź" z elementami łódzkiej historii. Uczestnicy po wcześniejszym zarejestrowaniu się mieli do pokonania trasę na terenie Śródmieścia. Na trasie były rozstawione stacje z wolontariuszami, którzy przekazywali instrukcje do dalszych działań. Zwycięska grupa otrzymała upominki.
- "Mamy moc! Projekt wzmacniający dla dziewczynek" - Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK zaproponowała warsztaty dla dziewczynek metodą WenDo, czyli przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, nauka jak poradzić sobie w każdym miejscu z napastnikiem: na ulicy, w parku itp. To także spotkania z silnymi kobietami.
- "Projekt kulinarny" - W ramach wegańskiego festiwalu organizacja części edukacyjnej: spotkania z lekarką weterynarii poświęcone relacjom ludzko-zwierzęcym, wykład dietetyczki na temat zdrowotnych aspektów wegańskiej diety oraz właściwego jej komponowania, spacer śladami jadalnej przyrody w mieście.
To tylko kilka przykładów projektów, które powstały wśród mieszkańców i zostały zrealizowane na osiedlach. II edycja Miejskiego Programu Mikrograntów rozpocznie się w przyszłym roku.
Jeszcze w tym roku Centrum OPUS zaproponowało organizację spotkania ze wszystkimi mieszkańcami zainteresowanymi lokalnymi działaniami w obrębie małych społeczności. Spotkanie odbędzie się 12 grudnia, start o godz. 17.