Pięć lat do setki!

Dobiega końca rok 2019, w którym Rudzki Klub Sportowy świętuje jubileusz 95-lecia. W spotkaniu podsumowującym dotychczasowe dokonania Małego Klubu Wielkich Mistrzów wzięli udział m.in. wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska i dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk.

Rudzki Klub Sportowy został założony 21 kwietnia 1924 - rok po uzyskaniu praw miejskich przez Rudę Pabianicką, gdzie miał swoją siedzibę. W okresie międzywojennym funkcjonowały tu cztery sekcje: piłki nożnej, gier zespołowych, kolarska i lekkoatletyczna. W tym okresie jednym z największych sukcesów klubu był awans piłkarzy do łódzkiej klasy A (1939).

Po przerwie spowodowanej II wojną światową RKS wznowił działalność w marcu 1945. Trzy lata później został włączony do Koła Sportowego Naprzód, funkcjonującego przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej (dawna fabryka Adolfa Horaka). Pod tym szyldem na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku wartościowe wyniki osiągali kolarze (Lucjan Skąpski w 1949 został torowym mistrzem Polski w wyścigu na 50 km), bokserzy (Marcin Chudobiński, Patryk Chudobiński, Czesław Józefiak, Jerzy Lisiak, Władysław Piech, Zbigniew Poźniak, Wiesław Rudkowski, Jerzy Sobczak, Kazimierz Szymczak, Tomasz Worobiec) i lekkoatleci (juniorzy zostali drużynowymi mistrzami Łodzi). Sukcesy osiągała również sekcja szachowa, która w latach 70-tych była jedna z czołowych w okręgu łódzkim. W okresie powojennym w klubie funkcjonowały również sekcje: piłki siatkowej mężczyzn, piłki ręcznej kobiet i mężczyzn oraz rugby.

W latach 50-tych klub doczekał się też własnych obiektów. W 1953 otrzymał budynek przy ul. Zjednoczenia 1, który został zaadaptowany na salę gimnastyczną, a w 1953 do użytku przekazano obiekt przy ul. Rudzkiej 37. Znalazło się na nim boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną oraz budynki klubowe. Pięć lat później klub wrócił do nazwy RKS, pod którą funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Rozbudowa ośrodka sportowego przy ul. Rudzkiej rozpoczęła się w połowie lat 70-tych, a charakterystyczna hala lekkoatletyczna została oddana do użytku 24 lutego 1984. Był to pierwszy tego rodzaju obiekt sportowy w centralnej Polsce, a jego otwarcie uświetniło uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia RKS. W latach 2008-2011 hala została zmodernizowana, dzięki czemu nadal jest jedną z najlepszych w kraju. W międzyczasie 15 maja 2009 klub został uhonorowany odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

Możliwość całorocznego treningu na tartanowej bieżni oraz na skoczniach sprawiła, że RKS doczekał się znakomitych wychowanków, wśród których są olimpijczycy. Co prawda bokser Wiesław Rudkowski (Meksyk 1968, Monachium 1972) i sprinter Marcin Krzywański (rezerwowy sztafety 4x100 m w Sydney 2000) podczas swoich wyjazdów na igrzyska reprezentowali już barwy innych klubów, ale średniodystansowiec Adam Kszczot i skoczek wzwyż Sylwester Bednarek startowali na igrzyskach jako lekkoatleci klubu z ul. Rudzkiej. Kszczot (dwukrotny wicemistrz świata i wielokrotny mistrz Europy w biegu na 800 m) był uczestnikiem IO Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), a Bednarek (brązowy medalista Ś i halowy mistrz Europy) skakał na igrzyskach w Rio. To największe gwiazdy w dotychczasowej historii RKS. Po piętach depcze im kolejny średniodystansowiec Mateusz Borkowski, a potencjalni następcy mistrzów z ogromnym zaangażowanie trenują przy ul. Rudzkiej w młodzieżowych grupach lekkoatletycznych. Na razie są to treningi w hali, ale wkrótce zostanie również zmodernizowany stadion, na którym lekkoatleci będą mieli doskonałe warunki do podnoszenia poziomu sportowego. Aktualnie za ich rozwój odpowiada zarząd w składzie: Lech Krakowiak (prezes), Rafał Borkowski (wiceprezes), Bolesław Chęciński (sekretarz), Krzysztof Mitera, Tomasz Kusyk, Tomasz Osmulski i Łukasz Bernardyn oraz grono znakomitych trenerów.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt