Pierwsze złoto w historii!

Blisko 100 lat czekała Łódź na swój pierwszy złoty medal olimpijski. Tego historycznego wyczynu dokonał Kajetan Duszyński z AZS, który po krążek z najcenniejszego kruszcu sięgnął z polską sztafetą mieszaną 4 x 400 m. Na stadionie w Tokio biało-czerwoni nie mieli sobie równych.

- Muszę się oswoić z tym, co do tej pory osiągnąłem, bo to jeszcze do mnie nie dociera. Takie wyniki nawet mi się nie śniły. Wyjazd na igrzyska to marzenie, jakie ma każdy młody sportowiec. To zawsze jest gdzieś z tyłu głowy i do tego dąży się nawet podświadomie – mówił Duszyński tuż przed wyjazdem do Japonii. Do kraju wróci jednak nie jako uczestnik igrzysk, tylko złoty medalista olimpijski!

Polacy już w eliminacjach pobiegli świetnie i czasem 3:10.44 ustanowili rekord Europy. W tym biegu oprócz Duszyńskiego startowali: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik. Z tego składu w finale wystąpił jedynie podopieczny Krzysztofa Węglarskiego, a Kowaluka, Baumgart-Witan i Hołub-Kowalik zastąpili: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Duszyński biegł na ostatniej zmianie i to on przypieczętował złoto. Na ostatnim wirażu ruszył do ataku i wyprowadził naszą sztafetę z trzeciej na pierwszą pozycję, której już nie oddał. Polacy ukończyli rywalizację z czasem 3:09.87, po raz kolejny ustanawiając rekord Starego Kontynentu a przy okazji rekord olimpijski! Warto dodać, że jest to pierwszy od 41 lat  polski medal olimpijski w konkurencjach biegowych (poprzednie w 1980 w Moskwie: złoto Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami, srebro sztafety 4 x 400 m mężczyzn, brąz Lucyny Langer na 100 m ppł). i jednocześnie pierwsze złoto na koncie zawodnika reprezentującego łódzki klub.

Reprezentacja Polski wraz z łódzkimi zawodnikami zadebiutował na igrzyskach w roku 1924 w Paryżu. Od tego czasu nasi sportowcy wywalczyli pięć srebrnych medali i dziesięć brązowych. Na drugim stopniu podium stawali: kolarz Mieczysław Nowicki z Włókniarza (wyścig drużynowy, Montreal 1976), piłkarze Jan Tomaszewski z ŁKS (Montreal 1976), Marek Bajor i Tomasz Łapiński z Widzewa oraz Tomasz Wieszczycki z ŁKS (Barcelona 1992), a także skoczek wzwyż Artur Partyka z ŁKS (Atlanta 1996). Brązowe krążki z IO przywozili natomiast: lekkoatletki ŁKS Maria Kwaśniewska (rzut oszczepem, Berlin 1936) i Teresa Wieczorek (sztafeta 4 x 100 m, Rzym 1960), siatkarki Startu Barbara Niemczyk i Lidia Żmuda (Meksyk 1968), kolarz Społem Andrzej Bek (Monachium 1972), piłkarze ręczni Anilany Zygfryd Kuchta, Ryszard Przybysz i Andrzej Szymczak oraz indywidualnie wspomniany wyżej kolarz Mieczysław Nowicki (Montreal 1976) i Artur Partyka (Barcelona 1992).

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt