Pierwszy żywy ogród w Łodzi

Wiosną w Łodzi pojawi się pierwszy żywy ogród wertykalny. Projekt zakłada zagospodarowanie dwóch ścian: miejskiego budynku przy ul. Zachodniej 95 oraz kamienicy prywatnej przy al. Kościuszki 1.

- W miastach mamy niedobór powierzchni płaskiej, by sadzić rośliny i drzewa, a zieleni wciąż brakuje, dlatego warto zagospodarować także przestrzenie pionowe i pokryć je roślinami. Nie tylko wizualnie poprawiają wygląd ścian i samego miasta, ale korzystnie wpływają także na środowisko - mówi Katarzyna Nawrocka, główny wykonawca projektu.

- Rośliny spełniają kilka funkcji, poza tym że pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen, pełnią także funkcje estetyczną, są kolorowe i pachnące, a odpowiednio dobrane odmiany pochłaniają szkodliwe dla środowiska substancje. Z powodzeniem można szare mury zamienić w piękne zielone ściany z korzyścią zarówno dla świeżości powietrza, jak i lepszej jakości życia - dodał profesor Henryk Panusz, właściciel kamienicy przy al. Kościuszki 1.

Wokół budynków posadzone zostaną także drzewa, które związane będą z ogrodem poprzez badania i obserwacje roślin. Naukowcy z Wydziały Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie porównywać będą zależności roślin posadzonych w ogrodzie z rodzimym drzewem. Zbadają także przebieg fotosyntezy oraz jak rośliny funkcjonują w danej przestrzeni i porze roku. O tym jakie rośliny znajdą się w ogrodzie zdecyduje środowisko badawcze. Mogą to być byliny, trawy i krzewy spośród roślin całorocznych. Będą one przystosowane do trudnego środowiska miejskiego i łódzkich warunków meteorologicznych.

Koszt całego projektu wraz z przeprowadzeniem badań to 200 tys. zł. Instalacja projektu rozpocznie się w maju i potrwa ok. 3 tygodni.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt