Plac Zwycięstwa czy Lecha Kaczyńskiego?

- Wojewoda Rau na siłę chce uszczęśliwić łodzian placem Kaczyńskiego – złożył skargę kasacyjną do NSA na wyrok WSA – poinformował na konferencji prasowej Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Wojewoda Łódzki w ramach ustawy dekomunizacyjnej swoim zarządzeniem postanowił zmienić nazwę plac Zwycięstwa na plac Lecha Kaczyńskiego. Rada Miejska pod koniec grudnia podjęła uchwałę o zaskarżeniu decyzji wojewody. Radni PO i SLD podkreślali, że Instytut Pamięci Narodowej nie wymieniał placu Zwycięstwa jako nazwy, którą należy zdekomunizować. W lipcu Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody.

- Wszyscy sądziliśmy, że teraz na początku września będziemy mogli z powrotem powiesić tabliczkę z nazwą plac Zwycięstwa. Na to czekało wielu łodzian, którzy w konsultacjach społecznych oddali swój głos za placem Zwycięstwa i przesyłali swoje opinie pełne oburzenia na zachowanie wojewody. Niestety tabliczki z nazwą plac Zwycięstwa jeszcze nie możemy powiesić. Pan wojewoda z uporem maniaka chce, by na mapie Łodzi istniał plac Lecha Kaczyńskiego. Dlatego  złożył skargę kasacyjną do NSA – skomentował Tomasz Kacprzak.

Dodał, że łodzianie muszą jeszcze poczekać kilka miesięcy na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego i definitywne zakończenie tej sprawy. Przewodniczący Rady Miejskiej liczy na to, że NSA podtrzyma wyrok WSA w sprawie placu Zwycięstwa. Przypomniał, że to kompetencją samorządu jest zmiana nazw ulic, placów oraz skwerów.

Sprawę skomentowała także radna PiS Marta Grzeszczyk.

- Nie rozumiem dlaczego łodzianie mają być gorsi od warszawiaków. Już w latach 90-tych plac Zwycięstwa w Warszawie został przemianowany na plac Piłsudskiego. Odbywa się tam wiele patriotycznych uroczystości. Łodzianie zasługują na to, żeby nazwy komunistyczne zostały z naszej przestrzeni wymazane. Szczególnie, że w tym miejscu w latach 50-tych miał być zbudowany pomnik Józefa Stalina – powiedziała Marta Grzeszczyk.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt