Plan dla miasta - planem dla przyszłości. Imieniny Rajmunda Rembielińskiego

29 maja, w dniu imienin Rajmunda, łodzianie zgromadzili się przy pomniku Rajmunda Rembielińskiego. Młodzież z łódzkich szkół wykazała się doskonałą znajomością słynnej mapy z 1823 r. układając ją z puzzli wraz z oficjalnymi gośćmi.

Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i prof. Krzysztof Woźniak. Foto: Patryk Wacławiak, UMŁ.
Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i prof. Krzysztof Woźniak. Foto: Patryk Wacławiak, UMŁ.
11 zdjęć
Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i prof. Krzysztof Woźniak. Foto: Patryk Wacławiak, UMŁ.
Układanka z mapą Rajmunda Rembielińskiego. Wiceprezydent Adam Pustelnik oraz uczniowie łódzkich szkół. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Wiceprezydent Adam Pustelnik oraz młodzież z łódzkich szkół. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

- Rajmund Rembieliński był to niezwykły człowiek – urbanista i wizjoner, świadomy potencjału Łodzi jako miasta fabrycznego. Jego historia pokazuje, że miasto należy organizować z myślą o przyszłości, rozpoznawać potrzeby i wyprzedzać je, świadomie nadając przestrzeniom nowe funkcje. Przyszłość była celem wielkiego zamysłu urbanistycznego Rajmunda Rembielińskiego, a jego założenia sprawdziły się, zamieniając Łódź w metropolię fabryczną, w bardzo krótkim czasie. Dziękuję zwłaszcza młodzieży za pamięć o tych waznych dla Łodzi faktach – powiedział wiceprezydent Adam Pustelnik.

Majowego solenizanta odwiedziło wielu przyjaciół. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – dyrektorzy Jacek Wawrzynkiewicz i Sylwia Wielichowska. Muzeum przyczyniło się do nagłośnienia historii Rembielińskiego m.in. poprzez realizację słuchowiska o jego dziele. Przybyła również przedstawicielka Koła Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego.  

Tło historyczne naświetlił prof. Krzysztof Woźniak, wieloletni pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, najważniejszy w Polsce ekspert z zakresu dzieła Rajmunda Rembielińskiego. Profesor opowiedział historię  w wielu aspektach - od pierwszych wizyt Rajmunda Rembielińskiego w Łodzi, poprzez rolę "planu dla Łodzi", czyli pierwszego szkicu nowego układu urbanistycznego z 1823 r. Plan geometry Filipa de Viebiga jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych pamiątek z początków przemysłowej Łodzi. Dzięki odnowionej kolorystycznie wersji mapy młodzież nie miała kłopotów z rozpoznaniem miejsc, które zaplanowano już w XIX-wieku np. Placu Wolności i pierwszych ulic,  do dziś obecnych w Łodzi.

W imieninach wzięły udział dwie szkoły średnie – reprezentacja Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Młodzież asystowała przy złożeniu pod pomnikiem wielkiego kosza kwiatów, ale w tym roku wykonała też ważniejsze zadanie. Uczniowie CKZiU od niedawna są społecznym opiekunem pomnika Rembielińskiego przy al. Politechniki, gotowym utrzymywać porządek w tym ważnym miejscu pamięci.

-Uczymy się historii i staramy się również pomagać w jej utrwaleniu. Taka postać jak Rajmund Rembieliński powinna być znana wszystkim łodzianom, cieszymy się, że pomóc i przyjść na to wydarzenie – powiedziała Natalia, uczennica.

Działalność Rembielińskiego przypada na lata 20. XIX-wieku. Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego dokonał objazdu po województwie, rozpoznając potencjał fabryczny Łodzi. Mała, ówczesna rolnicza osada wydawała się obiecującą lokalizacją dla przyszłego ośrodka włókienniczego. Była centralnie położona i dobrze skomunikowana, zasobna w drzewo i liczne rzeki, mogące stanowić źródło energii.  18 września 1820 r. namiestnik Królestwa Polskiego, gen. Józef Zajączek wydał zarządzenie, na mocy którego na terenie miast rządowych mogły powstawać osady fabryczne, przeznaczone dla tkaczy. 30 stycznia 1821 r. roku Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych zezwoliła na utworzenie takiej osady w Łodzi.

Po podpisaniu porozumienia zgierskiego 30 marca 1821 r. Rajmund Rembieliński zlecił wytyczenie planu osady sukienniczej Nowe Miasto. Oryginalny szkic z 1823 r. nie zachował się, ale jego treść jest znana z licznych reprodukcji. Na mapie widnieje nowy układ ulic (dziś to centralne ulice Łodzi). Nakreślone zostały też granice nowych działek, które przeznaczono dla osadników - osób specjalizujacych się w produkcji tkackiej i gotowych otwierać warsztaty w  Łodzi. 

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt