"Pleasure of Items" - performens kolektywu Pełnia / finisaż wystawy "Tak pracuje tkanina"

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

23.09.2023

Wystawa „Tak pracuje tkanina" jest wielopoziomową narracją o pracy, czasie, wzajemnych relacjach tkaniny z ciałem, architekturą, przestrzenią. W opowieści tej nie może również zabraknąć ważnego aspektu sfery audialnej. Jakie jest środowisko dźwiękowe tworzone jednostkowo a jakie jest to tworzone w zespole? Jaki rodzaj przestrzeni dźwiękowej buduje człowiek w kontakcie z maszyną? I wreszcie, jakie jest brzmienie organicznej wymiany systemów dźwiękowych w perspektywie globalnej? Te pytania towarzyszą performensowi Pleasure of Items kolektywu PEŁNIA. Warstwa dźwiękowa zbudowana zostanie na kilku poziomach. Są tu nagrania field recording'owe z działających obecnie łódzkich fabryk. Pojawią się także brzmienia z przeszłości jak samoistnie synchronizujące się potężne stukoty generowane przez maszyny tkackie w Białej Fabryce. Są to te same maszyny na których włókniarki pracowały sto lat temu. Do wygenerowania konkretnych efektów dźwiękowych użyte będą przedmioty codziennego użytku, także tkaniny oblekające ciała. Jak brzmi ścieranie się struktury materiału z powierzchnią ciała i mieszkami naszych włosów? Jak tkanina pracuje na naszym ciele? Performerki interesuje skala mikro, która w ostatecznym rozrachunku jest komóreczką - reprezentantką naszego świata słyszalnego. W zawiłej sieci nachodzących na siebie i miksujących się pól dźwiękowych wyróżniły skale trzech przestrzeni dźwiękowych generowanych przez człowieka. Przedmioty codziennego użytku zanim trafią do naszych rąk przechodzą przez złożone procesy produkcyjne a potem utylizacyjne. Te wszystkie zabiegi nie są obojętne względem budowanej przez nas audiosfery. Użytkując te przedmioty w intymnych przestrzeniach także współtworzymy część sfery audialnej.

KOLEKTYW PEŁNIA poszukuje nowej sound art'owej formy wyrazu łączącej sztuki wizualne (malarstwo, animacja poklatkowa, video) z technologiami i rozszerzonymi technikami wykonawczymi stosowanymi dzisiaj w muzyce współczesnej czy szeroko rozumianej muzyce nowej. W procesie twórczym dla kolektywu niezwykle ważna jest metodyka pracy. Od idei, przez eksplorację i łączenie ze sobą wybranych środków po dostrojenie efektu do konkretnej przestrzeni. Podstawowe narzędzia to materiały field recordingowe, video, rysunek, w ostatnim czasie głos a także subtelny zwrot ku choreografii. Punktem wyjścia w podejmowanych problemach jest myśl Schaefferowska, w tym traktowanie przedmiotów na równi z instrumentami oraz myśl Schaferowska o pejzażu dźwiękowym jako globalnej kompozycji, wyabstrahowanie z niej szczególnych wątków i szukanie wzajemnych wpływów i zależności między nimi (jak w przypadku Pleasure of Items).

 

Kolektyw Pełnia tworzą artystki multidyscyplinarne związane z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi:

Aleksandra Chciuk – założycielka; prowadzi Pracownię Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów;
Joanna Dreczka – studentka malarstwa;
Alicja Pangowska – studentka malarstwa;
Natalia Kędzierska – studentka fotografii i multimediów.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

???? Kiedy: 23 września (sobota) godz. 18:00
???? Limit osób: 50
✅ Bilet: 8 zł

▶️ Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Wystawa "Tak pracuje tkanina" jest częścią międzynarodowego projektu „Struktury przeplatania. Tkanina jako materiał, nośnik, metoda”.

Projekt „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt