Podarować dzieciństwo tym, którym je odebrano

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi złożyli pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” kwiaty oraz zapalili znicze. Monument, znajdujący się w parku im. Szarych Szeregów upamiętnia tragiczny los dzieci i młodzieży przebywających w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Jestem ojcem dwójki fantastycznych córek, które dziś, w tym szczególnym dla dzieci dniu, od razu powitały mnie uśmiechem. Trudno więc zrozumieć to, że były i wciąż są dzieci, którym ten uśmiech i dzieciństwo odebrano. Wydawało się, że coś tak potwornego, co wydarzyło się wówczas nie ma prawa się powtórzyć. Ale okazało się, że to naiwne myślenie, bo wciąż w wielu miejscach świata dzieci cierpią z powodu wojny. Życzmy im razem, by jak najszybciej doświadczyły dobrodziejstwa pokoju i mogły spokojnie żyć, bawić się i chodzić do swoich szkół. A my o tym miejscu, o obozie dla polskich dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej musimy pamiętać zawsze - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

W ramach uroczystości, jak co roku dzieci z łódzkich szkół przyznały medale swoim nauczycielom, którzy mają największy wpływ na ich rozwój i najmocniej je inspirują.

Obóz dla dzieci przy ulicy Przemysłowej istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto. Według szacunków przeszło przez niego kilka tysięcy dzieci z całej włączonej do III Rzeszy części okupowanej przez Niemców Polski. Trafiały tu dzieci z sierocińców bądź bezdomne, a także, te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel. W obozie dzieci ciężko pracowały po kilkanaście godzin. Chłopcy najczęściej zajmowali się prostowaniem igieł tkackich, czy wyplataniem mat z wikliny. Natomiast dziewczęta angażowano np. do prac krawieckich. Część dzieci zginęła. Przyczyną ich śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

Aby uczcić pamięć dzieci więzionych i zamordowanych w obozie przy ulicy Przemysłowej, w Parku im. Szarych Szeregów 9 maja 1971 r. odsłonięto pomnik Pękniętego Serca. Ośmiometrowy monument zaprojektowała Jadwiga Janus oraz Ludwik Mackiewicz.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt