Podwórka i woonerfy

Sezon na spacery w pełni, warto więc wybrać się na Piotrkowską, odwiedzić urokliwe podwórka i sprawdzić co kryje się w tych najpiękniejszych. Nie zapomnijcie również o pobliskich woonerfach!

PODWÓRKA

Piotrkowska 3

Pasaż Róży

Autorką projektu jest artystka Joanna Rajkowska. Pasaż Róży na tle wcześniejszych projektów autorki to wyjątkowa i osobista realizacja, która nawiązuje do choroby córki artystki - Róży, która zmagała się z chorą siatkówką oka. Realizacja projektu była bardzo pracochłonna, polegała na wyklejeniu kawałkami pociętych na małe części luster ścian kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Wszystkie ściany w podwórzu kamienicy zostały pokryte kawałkami luster. Ogromna ilość światła, jaka zagościła w ciemnym podwórku uczyniła to miejsce czymś niezwykle migotliwym. Odbijająca światło mozaika ożywia otoczenie, a fragmenty luster dają z pozoru obrazy niedopasowane do siebie i zniekształcone.

https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/ulica-piotrkowska/pasaz-rozy 

Więckowskiego 4

W podwórku znajduje się wyjątkowa instalacja artystyczna Wojciecha Siudmaka zatytułowana "Narodziny Dnia". Do przeniesienia dzieł na elewacje wykorzystano nowatorską technikę, której nie można spotkać nigdzie indziej na świecie. Malowidła znalazły się na 260 płytach gresowych wykonanych na specjalne zamówienie przez Ceramikę Tubądzin (woj. łódzkie). Największa z nich mierzy 2 metry kw., a najmniejsza 25 centymetrów kw. Instalacja zajmuje w sumie 350 m kw. powierzchni.

Piotrkowska 37

Dawna kamienica wybudowana dla właściciela tkalni wełny Dawida Szumielewicza stanowi doskonałe połączenie secesji z nowoczesnością. Kamienica została wybudowana w 1904 r. wg projektu mistrza secesji Gustawa Landau – Gutentegera. Jej front jest bogato zdobiony motywami plecionek, masek kobiecych i zwierzęcych, charakteryzuje się trójkondygnacyjnym wykuszem, zakończonym loggią i zwieńczonym wysmukłą kopułą. W podwórku znajduje się podłużna fontanna z instalacją wykorzystującą stare części do maszyn.

Piotrkowska 88

Podwórze kamienicy rodziny Chaskielów skrywa pamiątkę wielokulturowej przeszłości miasta. Nad bramą znajduje się drewiniana kuczka - rodzaj balkonu-szałasu, w którym Żydzi modlili się i spędzali święto namiotów (Sukkat) upamiętniające wyjście Żydów z niewoli egipskiej oraz przeprawę przez pustynię. 

Piotrkowska 89

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 89 to idealne miejsce dla wszystkich miłośników dobrej kuchni z całego świata. Latem podwórko zmienia się w tętniący życiem ogród, ale nawet w chłodniejsze dni spotkamy siedzących przy stolikach łodzian, nad których głowami świecą wieczorami sznury lampek.

Piotrkowska 120

Przy Piotrkowskiej 120 znajduje się podwórze, w którym (od wiosny do późnej jesieni) nad głowami odwiedzających unoszą się kolorowe parasolki. To właśnie pod tym adresem w 1899 roku zostało otwarte pierwsze w Królestwie Polskim stałe kino noszące nazwę Gabinet Iluzji. Obecnie w kamienicy znajduje się aparthotel Stare Kino (każde z jego pięter poświęcone jest innej epoce z dziejów kinematografii, a pokoje nawiązują do konkretnych filmów) oraz kawiarnia Esspresso Patronum (której tematem przewodnim jest świat znany z powieści o przygodach Harry'ego Pottera).

Piotrkowska 217

Dawny kompleks Odlewni Żelaza Józefa Johna to ponad 8 000 m2 zabytkowej przestrzeni pofabrycznej, która w II p. XIX wieku była siedzibą największego producenta maszyn włókienniczych i elementów metalowych w Łodzi. Obecnie Piotrkowska 217 to kompleksowy zespół najemców z zakresu gastronomii, kultury, rozrywki i sztuki. Dodatkowym założeniem miejsca jest wprowadzenie oferty wydarzeń, składających się na cykle wystaw, warsztatów, koncertów, festiwali oraz udostępnienie obiektu pod autorskie pomysły osób chcących współtworzyć pozytywną atmosferę. Przykładem może być odbywający się cyklicznie Street Food Festival.

WOONERFY

Pierwszy w Łodzi powstał na ulicy 6 Sierpnia z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili taki projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Była to też jedna z pierwszych tego typu realizacji w Polsce

6 sierpnia

Pierwszy w Łodzi woonerf. Inspiratorami wprowadzenia tego rozwiązania w naszym mieście są sami łodzianie, którzy zgłosili do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego propozycję przekształcenia ulicy, wygrali głosowanie i w 2014 r. rozpoczęła się modernizacja. Przestrzeń woonerfu stała się miejscem, w którym odbywają różnorodne wydarzenia kulturalne wśród których nie można nie wspomnieć o takich inicjatywach jak Songwriter Łódź Festiwal czy Light.Move.Festival.

Traugutta

Woonerf na Traugutta staowi przedłużenie wybudowanego wcześniej woonerfu na ul. 6 sierpnia. Na końcu woonerfu, przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza, znajduje się również zieleniec. Ulica Traugutta stanowi nowoczesną przestrzeń miejską wypełnioną modnymi restauracjami, klubami i kawiarniami.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt