Polacy nominowani do nagrody za znalezienie miejsc dla realizacji zdjęć do "Zimnej wojny"

Michał Śliwkiewicz i asystujący mu Bartosz Bednarz, odpowiedzialni za wybór lokacji do „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego są nominowani do nagród Location Managers Guild International. Konkurują z takimi produkcjami jak „Faworyta”, „Roma”, czy „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”.

Międzynarodowa Gildia Location Managerów, która zrzesza aspecjalistów od wyszukiwania lokacji filmowych z całego świata, przyznaje swoje nagrody od 6 lat. Wyróżnienia są przyznawane za pracę profesjonalistów od obiektów filmowych i ich wkład w filmy fabularne, reklamowe oraz seriale. Śliwkiewicz i Bednarz jako pierwsi Polacy w historii otrzymali nominację do nagrody LMGI za lokacje do „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film był realizowany w trzech różnych krajach i 34 lokacjach, spośród 59 dni zdjęciowych, 58 zostało zrealizowanych w lokacjach, w tym 51 w Polsce.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. w Polsce, Berlinie, Paryżu i Jugosławii więc największym wyzwanie było znalezienie takich lokacji, które oddałyby atmosferę minionych czasów. Było to szczególnie trudne w przypadku niektórych obiektów, których stan techniczny wymagał specjalistycznych testów i zabezpieczeń. Dodatkowym wyzwaniem były warunki meteorologiczne, w których realizowano produkcję, temperatury wahały się od -27 do +35 st. C. Większość zdjęć zrealizowano w Polsce, w siedmiu różnych województwach, dodatkowo produkcja skorzystała z dofinansowania pochodzącego z czterech różnych regionalnych funduszy filmowych – Łódzkiego, Mazowiecko-Warszawskiego, Podkarpackiego i Śląskiego. Polska udawała także inne kraje – np. sceny rozgrywające się w Berlinie zostały zrealizowane w większości we Wrocławiu, a paryskie wnętrza: mieszkanie na poddaszu, nocny klub czy paryska kawiarnia zostały zaaranżowane w Łodzi.

Michał Śliwkiewicz jest absolwentem PWSFTviT, aktywnym scoutem i locations managerem, który ma na swoim koncie pracę przy takich filmach jak „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego, „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego, serialach „Zbrodnia” oraz „Kruk. Szepty słychać po zmroku” czy zagranicznych produkcjach jak szwajcarski „They Chased Me Through Arizona” i izraelski „Past Life”. Od 2019 roku jest członkiem gildii LMGI. Bartosz Bednarz jest studentem PWSFTviT i kierownikiem produkcji, który zrealizował kilkanaście etiud studenckich oraz był odpowiedzialny za lokacje w debiucie fabularnym Małgorzaty Imielskiej „Wszystko dla mojej matki”.

W kategorii Outstanding Locations In A Period Film, w której nominowani zostali Polacy, „Zimna wojna” konkuruje z „Faworytą”, „Romą”, „The Highwaymen” i „Czarnym bractwem. BlacKkKlansman”.

Wręczenie nagród odbędzie się 21 września w Los Angeles, pełna lista nominacji znajduje się na stronie LMGI: http://locationmanagers.org/6th-annual-lmgi-awards-nominees-announced/

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt