Polacy w obronie Anglii

W przeddzień 81. rocznicy Bitwy o Anglię przedstawiciele władz miasta: wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka , przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski oraz radny Mateusz Walasek złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie pułkownika Zbigniewa Kustrzyńskiego pilota dywizjonu 303, uczestnika tej największej w historii kampanii powietrznej.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Pamięć asa lotnictwa uczcił również Andrzej Amerski, prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

- 10 sierpnia przypada data rozpoczęcia Bitwy o Anglię. To jedna z tych decydujących bitew w dziejach świata, w której znaczący udział mieli Polacy. Wśród prawie 5000  pilotów walczących w tej kampanii  144 było Polakami, a wśród nich było 9 łodzian – mówi Mateusz Walasek, radny RM w Łodzi.

Po klęsce w kampanii wrześniowej wielu polskich pilotów  przedarło się na Zachód, by kontynuować walkę z  Niemcami. Początkowo we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii oddali wielkie zasługi w walce z Luftwaffe. Podczas Bitwy o Anglię w ciągu 2 miesięcy boju zestrzelili  około 170 samolotów niemieckich, co stanowi  12% wszystkich  alianckich zwycięstw w walkach powietrznych.

Zbigniew Kustrzyński ukończył Państwową Szkołę Włókienniczą (1930) i pracował  jako kierownik działu farbiarskiego w łódzkiej firmie włókienniczej. Wstąpił do wojska i po odbyciu kursu pilotażu latał w barwach 1 Pułku Lotniczego. Podczas Kampanii Wrześniowej był oficerem taktycznym Zgrupowania Myśliwców 1 Pułku Lotniczego. Od sierpnia 1940 r.  walczył w składzie dywizjonów myśliwskich RAF a już od października służył w dywizjonie 303. W 1942 roku  został zestrzelony w walce powietrznej nad Francją i dostał się do niemieckiej niewoli. W lutym 1945 roku podczas ewakuacji zbiegł z obozu jenieckiego w Żaganiu. Zmarł na emigracji w Kanadzie w 1996 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt