Pomoc dla potrzebujących. Miasto zbudowało nową noclegownię przy ul. Przybyszewskiego

Łódź systemowo buduje pomoc dla osób bezdomnych. Jego elementami są: nowa noclegownia i powstająca nowa izba wytrzeźwień.

fot. Paweł Łacheta
Budynek nowej noclegowni oraz izby wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 253
5 zdjęć
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Zbudowaliśmy nową noclegownię oraz izbę wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 253. Powstało tu 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób na parterze oraz ponad 60 miejsc noclegowych na piętrze budynku. Został nam do zagospodarowania teren wokół budynku, budowa przyłączy oraz uzyskanie stosownych pozwoleń, by uruchomić placówkę – mówi Robert Kowalik, dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Miasta Łodzi.

Łódź systemowo buduje pomoc dla osób bezdomnych. Jego elementami są: powstająca nowa izba wytrzeźwień oraz nowa  noclegownia.

- Inwestycja będzie kosztować ok 9 mln zł. Nie ukrywam, że bardzo cieszymy się, iż dostaliśmy 3,5 mln zł dofinansowania z UE na te prace. Pierwsze osoby potrzebujące pomocy chcemy w niej przyjąć jeszcze w tym nadchodzącym sezonie zimowym. Kiedy dokładnie? To zależy od finalizacji prac: został nam do zagospodarowania teren wokół budynku, w budowie są przyłącza. Budynek musi mieć też wszystkie stosowne pozwolenia i odbiory. Chcielibyśmy oddać ten budynek jeszcze pod koniec tego roku, choć bezpieczniejszy termin to styczeń 2021 r. – dodaje Robert Kowalik.

Na parterze budynku powstało 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób.

- Przeniesiemy tu izbę wytrzeźwień z ul. Kilińskiego, gdzie również jest 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych. W tym samym budynku na piętrze, powstaje też noclegownia. Noclegownia ma dać schronienie ok. 60 osobom. Noclegownia będzie pracowała od godz. 20:00 do 8:00 rano, ale w budynku powstała też całodobowa świetlica. W świetlicy osoby bez domu będą mogły się spotkać z osobami najbliższymi, np. rodziną. Często jest tak, że spotkanie w domu rodzinnym nie jest możliwe. A tu będzie taka neutralna przestrzeń do rozmowy. To miejsce to alternatywa dla istniejącej dziś noclegowni na Stokach. Nowy adres noclegowni nie powinien już wywoływać sytuacji konfliktowych z mieszkańcami – mówi Krzysztof Kumański, dyrektor  Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej, które będzie prowadziło nową placówkę. 

Polecane aktualności

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Kontakt