Porażka Wojewody Łódzkiego przed sądem

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zarządzenie zastępcze Wojewody Łódzkiego z dnia 20 marca 2019 r. w sprawie nadania nazwy Zespołowi Szkół Ekonomii i Usług im. Natalii Gąsiorowskiej – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Jest to bardzo dobra wiadomość dla łodzian. Sąd podzielił zdanie Rady Miejskiej w Łodzi. Zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z prośbą o rozpatrzenie decyzji zastępczej uchylającej nazwę szkoły im. Natalii Gąsiorowskiej. Natalia Gąsiorowska była uznanym naukowcem, profesorem, współzałożycielem Instytutu Historii na Uniwersytecie Łódzkim. Odebrała również doktorat honoris causa. Wojewoda w uzasadnieniu zastępczym argumentował, że pani profesor propagowała komunizm. Sąd nie podzielił tej opinii. Uznał, że takimi osobami mogą być np. Stalin lub Bierut. Natalia Gąsiorowska w żaden sposób nie propagowała systemu totalitarnego. Decyzja Wojewody Łódzkiego niesie skutki prawne oraz dotyczące samej szkoły. Jest ona dla mnie niezrozumiała. Przypomnijmy Plac Zwycięstwa, który został zdekomunizowany, próbę zdekomunizowania Zespołu Tańca Ludowego Harnam. Podjęto także próbę dekomunizacji szkół: im. 1 Dywizji Kościuszkowskiej i im. Natalii Gąsiorowskiej. Przyznam, że byłem zszokowany. Dywizja Kościuszkowska kojarzy mi się przede wszystkim z żołnierzami. Szkoła przystała na tą decyzję, sprawa nie trafiła do sądu. W przypadku Zespołu Szkół Ekonomii i Usług decyzja wojewody została uchylona i powracamy do punktu wyjścia. Wojewoda można odwołać się jeszcze do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a szkoła pozostaje w zawieszeniu. Apeluję, aby tego nie robił. Wojewoda, który reprezentuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, wchodzi w kompetencje samorządu gminnego, czyli Rady Miejskiej w Łodzi. Oczernia i niszczy życiorysy osób zasłużonych dla nauki, Łodzi i Polski. Profesor Natalia Gąsiorowska była bez wątpienia autorytetem historii społeczno-gospodarczej – dodał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Konsekwencjami zmiany nazwy szkoły są: wymiana dokumentów, legitymacji, pieczątek, arkuszy ocen, sztandaru, tablicy wiszącej przed wejściem – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi.

- Należy także poinformować wszystkie instytucje współpracujące ze szkołą, że naszą patronką nie jest już Natalia Gąsiorowska. Funkcjonujemy w zawieszeniu, ponieważ nie wiemy, czy możemy wrócić do tej nazwy, czy nie – dodała dyrektor Zespołu Szkół Ekonomii i Usług.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt