Portret Heleny Geyer w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowany zostanie portret Heleny Geyer, synowej Ludwika Geyera założyciela Białej Fabryki. Obraz pędzla Wacława Dobrowolskiego zostanie wypożyczony muzeum na okres dwóch miesięcy.

fot. Paweł Łacheta
Portret Heleny Geyer prezentuje Wacław Bogdan Dobrowolski, syn artysty.
4 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W sobotę, 26 stycznia, Centralne Muzeum Włókiennictwa po raz pierwszy pokaże portret Heleny Geyer, żony Gustawa Geyera, syna protoplasty wielkiego rodu łódzkich przemysłowców włókienniczych. Autorem dzieła jest ceniony rysownik i malarz, absolwent Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych – Wacław Dobrowolski.

- Cieszę się niezmiernie, że mogłem dzisiaj pierwszy raz zobaczyć oryginał. Do tej pory miałem w albumie ojca tylko jego czarno-białe zdjęcie. Wielką niespodzianką jest dla mnie informacja, że portret przetrwał okres wojny, nie wyjechał gdzieś daleko i nadal jest w rękach rodziny Geyerów. Jest to dla mnie wielka radość – mówi Wacław Bogdan Dobrowolski, syn portrecisty.

Obraz namalowany w 1928 r. jest przykładem malarstwa portretowego, które można przypisać do nurtu malarstwa salonowego. Portret Heleny Geyer jest typowym dla łódzkiego okresu twórczości Wacława Dobrowolskiego, który zawsze starał się oddawać charakter i nastrój portretowanej przez siebie postaci.  Od momentu powstania praca cały czas była w posiadaniu rodziny Geyerów.

- Już dzisiaj serdecznie zapraszam na wieczór z rodziną Geyerów. Nie jest tajemnicą, że to rodzina wyjątkowo zasłużona dla historii naszego miasta. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą Łódź bez ich dorobku i ich dokonań. Naocznym dowodem jest właśnie Biała Fabryka i portret synowej Ludwika Geyera, protoplasty rodu założyciela tej fabryki. Bardzo dziękuję Centralnemu Muzeum Włókiennictwa, że w tak intensywny sposób nawiązuje do historii tego miejsca. Jest to element przywracania tożsamości i historii naszego miasta. To dobra wiadomość dla wszystkich łodzian – zaznacza wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Portret Heleny Geyer będzie można obejrzeć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa od 29 stycznia do 31 marca 2019 r.  Spotkanie poświęcone Helenie Geyer i twórczości Wacława Dobrowolskiego odbędzie się w najbliższą sobotę (26 stycznia) o godzinie 17, w CMW. O życiu Heleny Geyer opowie prof. Krzysztof Woźniak, a postać Wacława Dobrowolskiego przybliży historyk sztuki Monika Nowakowska. W spotkaniu udział weźmie również wnuczka Heleny Geyer - Agnieszka Szczęsna.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt