Powszechny na Dużej Sali Obrad

Dyrektor Ewa Pilawska i przedstawiciele zespołu Teatru Powszechnego byli gośćmi ostatniej przed wakacjami Akademii Kultury Seniora.

fot. Justyna Tomczak
Dyr. Ewa Pilawska, wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, Akademia Kultury Seniora
6 zdjęć
fot. Justyna Tomczak
fot. Justyna Tomczak
fot. Justyna Tomczak
fot. Justyna Tomczak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Licznie przybyli uczestnicy mieli okazję poznać dzieje tej łódzkiej sceny oraz autorską koncepcję jej prowadzenia, którą od lat realizuje Ewa Pilawska pod hasłem „Teatr blisko ludzi”. Pani dyrektor opowiadała o trosce o satysfakcję widza, zasadach budowania zespołu i doboru repertuaru oraz całej palecie działań okołoteatralnych  i inicjatyw społecznych, które prowadzone są w tej instytucji.  - Kiedy tracisz pracę, to pierwsze z czego rezygnujesz to bilet do teatru albo zakup książki. Pani dyrektor powiedziała: zróbmy więc coś dla tych ludzi, dajmy im inspirację do działania, do walki o siebie. Tak narodził się pomysł teatru dla bezrobotnych, w ramach którego raz w miesiącu osoby bez pracy mogą nabyć bilet na przedstawienie za złotówkę – tłumaczył Andrzej Jakubas, aktor i rzecznik prasowy sceny. Gościem specjalnym spotkania była p. Barbara Połomska, aktorka z ponadsześćdziesięcioletnim stażem, znana z takich filmów jak „Eroica”, „Matka Królów” czy „Zezowate szczęście”, która od lat 50. związana jest z Powszechnym i nadal w nim występuje. „Gram, ciągle gram, teraz w „Branczu” Machulskiego, nawet, gdy jest trudno.  Przez jakiś czas po wypadku samochodowym występowałam z laską, ale z grania nie zrezygnowałam” – mówiła pani Barbara, podkreślając, że nie wyobraża sobie życia bez teatru.

Byli też młodzi aktorzy, który opowiadali o tym, że Powszechny jest ich pasją, a możliwość współpracy z takim liderem jak Ewa Pilawska zaszczytem i okazją do nauki oraz ciągłego rozwoju. Z kolei uczestnicy Akademii chwalili organizowane w Powszechnym warsztaty dla seniorów, a  na zakończenie spotkania czekała na nich niespodzianka ufundowana przez teatr, czyli możliwość zakupu biletów po złotówce. Gości pożegnała owacja na stojąco .

 Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski podziękował uczestnikom Akademii za półroczną współpracę i zapowiedział, że po wakacjach wznowi ona działalność  w nowej, poszerzonej formule.    

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt