"Poza czasem" - wystawa

autor:

25.07.2017 - 07.08.2017

Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi (ul. Piotrkowska 102) zaprasza na wystawę prac Bartosza Głowackiego.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

„Demiurgos - mówił mój ojciec - nie posiadł monopolu na tworzenie - tworzenie jest przywilejem wszystkich duchów. Materii dana jest nieskończona płodność, niewyczerpana moc życiowa i zarazem uwodna siła pokusy, która nas nęci do formowania".

Projekt fotograficzny "Poza Czasem" bawi się toposem twórcy, kreatora - który tworzy coś z niczego, bawi się procesem tworzenia opisu przebiegu akcji, narracji, fabuły. Postacie wymyślone tworzą wymyślone postacie, kreacja odbywa się w kreacji, świat przedstawiony okazuje się tylko wytworem czyjejś wyobraźni… i od wyobraźni widza zależy na które elementy tego świata zwróci uwagę i ile dostrzeże między nimi połączeń. Postanowiliśmy wspólnie z aktorkami i aktorami oraz stylistką i charakteryzatorkami uczestniczącymi w projekcie stworzyć galerię postaci - ale jak najmniej sugerować widzowi ich historie, wyobraźnia niech napędza wyobraźnię

"Nie zależy nam - mówił on - na tworach o długim oddechu, na istotach na daleką metę. Nasze kreatury nie będą bohaterami romansów w wielu tomach. Ich role będą krótkie, lapidarne, ich charaktery - bez dalszych planów. Często dla jednego gestu, dla jednego słowa podejmiemy się trudu powołania ich do życia na tę jedną chwilę".

Scena w teatrze, aktor odgrywa rolę - a następnie schodzi ze sceny, czeka na swoje kolejne wejście... czy jego postać wtedy istnieje czy nie? Czy postacie w projekcie „Poza Czasem” mają swój byt „poza” zdjęciami - czy widzimy tylko fragmentaryczne momenty ich istnienia? Mówiąc wprost czy zostały powołane do życia tylko na tę jedną chwilę? To wszystko pozostawiam wyobraźni widza…  Projekt "Poza Czasem" zawieszony jest bowiem w czasie i przestrzeni, obserwujemy postacie których losy są w jakiś sposób splątane, zachodzą między nimi różnego rodzaju zależności... I tylko od widza zależy od kogo zacznie interpretację, na co zwróci uwagę i które detale skupią jego czujne oko.

Cytaty pochodzą z „Traktatu o Manekinach” Bruno Schulza.

Bartosz Głowacki - urodzony i zamieszkały w Krakowie. Studiował psychologię i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilka lat aktywny na lokalnej scenie DJ, łączył w swoich wystąpieniach różne, czasami bardzo odległe gatunki muzyczne. W między czasie zorganizował także kilka wydarzeń kulturalnych: koncertów i wystaw młodych grafików/twórców multimedialnych. Zainteresowany coraz bardziej sztukami wizualnymi ukończył Szkołę Kreatywnej Fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Ponad 5 lat temu otwarł swoje własne studio fotograficzne: StudioPozaKadrem - gdzie zrealizował kilkadziesiąt autorskich sesji zdjęciowych, głównie rozwijając zainteresowanie fotografią inscenizowaną i fashion.

Zapraszamy.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt