Pożegnanie Jacka Machcińskiego

W środę 8 stycznia 2020 na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi odbędzie się pogrzeb Jacka Machcińskiego, który jako pierwszy trener doprowadził piłkarzy Widzewa do mistrzostwa Polski. Początek uroczystości o godzinie 14.

Jacek Machciński urodził się 27 stycznia 1948 w Warszawie, ale największe sukcesy odniósł w roli szkoleniowca klubu z ówczesnej Armii Czerwonej. Trenerskie szlify zbierał pod okiem Leszka „Napoleona” Jezierskiego, którego jako młody chłopak spotkał na swej drodze w łódzkim klubie MKS Hala Sportowa. Wcześniej grał w piłkę w Łodziance, a później trafił do juniorskiej drużyny Widzewa. Swoją przyszłość wiązał jednak z pracą trenerską i dlatego rozpoczął studia na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, z której przeniósł się na AWF w Warszawie. Naukę łączył z występami na boisku. W stolicy Wielkopolski bronił barw miejscowej Warty, a nad Wisłą występował w ekipie AZS AWF. Mając 24 lata został trenerem piłkarzy Włókniarza Pabianice, jednak to stanowisko bardzo szybko zamienił na asystenturę u Napoleona, który właśnie wprowadził Widzew do 2. ligi (obecnie 1. liga).

W sierpniu 1972 został współpracownikiem Jezierskiego, a po trzech latach obaj ze swoimi podopiecznymi świętowali awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po tym sukcesie przenieśli się do Łódzkiego Klubu Sportowego, z którego Machciński odszedł w przerwie zimowej sezonu 1976/1977. Rok później zasiadł na ławce rzeszowskiej Resovii (2. liga), a później przeniósł się do Concordii Piotrków Trybunalski (3. liga). Cały czas mógł jednak liczyć na swojego mentora, który przed sezonem 1978/1979 ściągnął go do Chorzowa. W roli asystenta Jezierskiego zdobył z Ruchem mistrzostwo Polski, a później rozpoczął najbardziej owocny okres swojej pracy. W październiku 1979 Machciński został trenerem Widzewa, z którym wywalczył wicemistrzostwo (1980), a następnie pierwsze w historii tego klubu mistrzostwo Polski (1981). Poprowadził również zespół do udanych występów na arenie międzynarodowej. Pod jego wodzą widzewiacy w Pucharze UEFA w jednej edycji wyeliminowali Manchester United i Juventus Turyn. Po rozstaniu z Widzewem pracował jeszcze w: Stali Mielec, Lechu Poznań (znów u boku Jezierskiego), Włókniarzu Pabianice, Ruchu Chorzów, Starcie Łódź i Turze Turek.

W minionych latach walczył z ciężką chorobą, która pokonała go 22 grudnia 2019. Zmarł w wieku 71 lat. Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi rozpoczną się w środę 8 stycznia 2020 o godz. 14. (źródło: lzpn.org)

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt