Projekt budżetu obywatelskiego 2022/2023 dotyczący zadań realizowanych przez MOPS w Łodzi

W piątek 7 października rozpoczęło się głosowanie w ramach dziesiątej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022/2023. Od tego dnia (7 października) do poniedziałku 31 października włącznie można wybierać projekty z tych dopuszczonych do głosowania. Do rozdysponowania przez mieszkańców jest ponad 26,2 mln zł. Wyniki głosowania będą znane w listopadzie, a realizacja projektów rozpocznie się w 2023 r.

Na tegorocznej liście 696 konceptów, spośród których można wybrać, znalazł się jeden taki dotyczący zadań i kompetencji realizowanych na co dzień w zakresie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Serdecznie zachęcamy do tego, by zapoznać się z nim i - jeśli tylko macie ochotę – oddania na niego swojego głosu. Poniżej prezentujemy jego krótki opis (opracowany na podstawie opisu autora wspomnianego projektu) oraz zasady głosowania:

 

  • Wspieramy bohaterów codzienności – opieka wytchnieniowa dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością z terenu Miasta Łodzi.

Projekt zakłada sfinansowanie wynagrodzenia dla dwóch opiekunów wytchnieniowych, których praca będzie polegać na bezpłatnych wizytach w domach osób z niepełnosprawnościami wymagających wsparcia i przejęcia opieki nad tymi osobami w ustalonym wcześniej zakresie oraz okresie czasu. W tym czasie rodzice lub stali opiekunowie będą mieli szansę na chwilę ciszy, zjedzenie w spokoju posiłku, nieprzerwany sen czy samotne wyjście z domu. Drugim elementem projektu jest sfinansowanie pracy psychologa świadczącego pomoc również rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami, których nierzadko dotyka wypalenie, depresja i stany lękowe. Psycholog pomógłby w tych sytuacjach zażegnać powstałe kryzysy i wykorzystać je twórczo, by opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogli realizować nie tylko potrzeby podopiecznych, ale także te własne.

Według szacunków, w Łodzi mieszka ponad 25 tysięcy opiekunów osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie.

Projekty ponadosiedlowe – L064

 

Jak głosować?

Głosowanie elektroniczne

Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się 7 października o godzinie 00:00, a kończy się 31 października o godzinie 24:00.

By zagłosować w ten sposób należy wypełnić elektroniczną kartę (https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl/glosowanie/) do głosowania oraz wpisać kod weryfikacyjny otrzymany poprzez SMS na podany przez siebie numer telefonu komórkowego. Kod weryfikacyjny przychodzi na telefon w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

 

 

Głosowanie papierowe

Głosowanie papierowe rozpoczęło się 7 października o godzinie 8:00, a kończy się 14 października o godzinie 16:00.

Biorąc udział w głosowaniu papierowym, można pobrać formularz na stronach internetowych: www.lodz.pl/bo oraz  www.lodz.pl/decydujemy. Formularze są także dostępne w wybranych punktach Urzędu Miasta Łodzi.

 

Punkty do oddawania głosów w formie papierowej:

  1. Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, ul. Piotrkowska 110
  2. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, al. Politechniki 32
  3. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, Krzemieniecka 2 B
  4. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, ul. Zachodnia 47
  5. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, al. Piłsudskiego 100
  6. Biuro Aktywności Miejskiej UMŁ, ul. Tuwima 10

Godziny pracy punktów: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8.00 do godz. 16.00, a we wtorki od godz. 8.00 do godz. 17.00.

 

WAŻNE:

  • każdy Mieszkaniec Łodzi będzie mógł oddać 5 głosów na projekty osiedlowe (do wyboru maksymalnie dwa osiedla) oraz 5 głosów na projekty ponadosiedlowe;
  • (nazwę osiedla w numerze identyfikacyjnym danego projektu odzwierciedlają dwie ostatnie litery, np. BC to Bałuty-Centrum, pod tym linkiem zobaczysz mapę osiedli: bip.uml.lodz.pl/samorzad/rady-osiedli/);
  • w przypadku stwierdzenia wielokrotnego głosowania przez jednego Mieszkańca, WSZYSTKIE oddane przez niego głosy uznaje się za nieważne;
  • organizator zachęca do oddawania swoich głosów poprzez formularz elektroniczny zamieszczony na stronie.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt