Konsorcjum przeprowadziło już analizę potrzeb w obszarze CBRN w obiektach sportowych. Teraz opracowywane są projekty procedur oraz materiałów edukacyjnych w zakresie rozpoznania zagrożenia, ewakuacji i zarządzania tłumem oraz przywracania obiektu do ponownego użytkowania po ataku terrorystycznym.
W najbliższych miesiącach będą stworzone rekomendacje w zakresie infrastruktury obiektów, oprogramowania ICT, sprzętu oraz materiałów szkoleniowych dla pracowników ochrony.
W ubiegłym tygodniu na Stadionie PGE Narodowym w czasie ćwiczeń skutecznie przetestowano najnowsze rozwiązania technologiczne wspierane sztuczną inteligencją, innowacyjne systemy do wykrywania zagrożeń oraz nowoczesne procedury zabezpieczenia i reagowania na zagrożenia CBRN w obiektach sportowych. Ćwiczenia zostały organizowane przez Uniwersytet Łódzki oraz Komendę Stołeczną Policji.
Symulacja ataku terrorystycznego zakładała rozprzestrzenienie w czasie meczu Legia - Widzew substancji toksycznej (toksyczny związek chemiczny) i ilościach potencjalnie śmiertelnych dla widzów oraz bakterii w aerozolu powodującej infekcję płuc. Ta druga substancja prowadzi do śmierci człowieka w ciągu 36 godzin..
Po ataku, w której były ofiary przeprowadzono ewakuację i wstępną dekontaminację zgodnie z procedurami wypracowanymi w ramach projektu Safe Stadium. Działania te zostały pozytywnie ocenione przez obecnych na ćwiczeniach przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy stwierdzili, że nigdy wcześniej nie stworzono projektu obejmującego tyle różnych sektorów (uczelnie wyższe, policja, kluby sportowe, operatorzy obiektów, przedsiębiorstwa produkujące sprzęt i materiały na potrzeby bezpieczeństwa, firmy ochroniarskie).
Prof. Michał Bijak z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, lider międzynarodowych projektów tworzących systemy przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE, koordynator Projektu Safe-Stadium podkreśla:
- Wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa powinniśmy rozpatrywać w sposób globalny, międzynarodowe inicjatywy ułatwiają tworzenie wysokiej jakości projektu. Ale najważniejsza jest świadomość, że tego typu zagrożenia mogą wystąpić i jakie niosą za sobą konsekwencje. Dzięki dobrej współpracy i szczególnemu zaangażowaniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i MAKiS w realizację Projektu, w mojej ocenie poziom bezpieczeństwa CBRN w Łodzi ulegnie dalszemu zwiększeniu.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Numer umowy: 101034226 — SAFE STADIUM — ISFP-2020-AG-PROTECT