Projekty budżetu obywatelskiego 2021/2022 dotyczące zadań realizowanych przez MOPS w Łodzi

Dzisiaj (w piątek 1 października) rozpoczyna się głosowanie w ramach dziewiątej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2021/2022. Od tego dnia (1 października) do 29 października włącznie można wybierać projekty z tych dopuszczonych do głosowania. Do rozdysponowania przez mieszkańców jest 26 mln zł, z tego 5,5 mln to kwota na projekty ponadosiedlowe, a 20,5 mln zł na projekty osiedlowe. Wyniki głosowania będą znane w listopadzie, a realizacja projektów rozpocznie się w 2022 r.

fot. UMŁ
2 zdjęcia
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Na tegorocznej liście 717 konceptów, spośród których można wybrać, znalazły się także i takie dotyczące zadań i kompetencji realizowanych na co dzień w zakresie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Serdecznie zachęcamy do tego, by zapoznać się z nimi i - jeśli tylko macie ochotę – oddania na nie swoich głosów. Poniżej prezentujemy ich krótkie opisy (opracowane na podstawie opisów autorów projektów) oraz zasady głosowania:

 1. Magazyn Dobroci (Zero Waste) - Podziel się z innymi rzeczami, których nie używasz

Projekt zakłada utworzenie miejsca, do którego łodzianie będą mogli oddać sprawne i dobre jakościowo rzeczy, których już nie potrzebują, np. sprzęt AGD, meble, wyposażenie kuchni, rowery i inne akcesoria sportowe oraz wózki i foteliki dziecięce, itd. W ten sposób powstanie Magazyn Dobroci, z którego zasobów będą mogli korzystać mieszkańcy Łodzi znajdujący się w trudniejszej sytuacji materialnej. By móc otrzymać artykuły dostępne w Magazynie Dobroci, będzie konieczne przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia wydanego wcześniej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Magazyn Dobroci ma być odpowiedzią na potrzeby najuboższych, a jednocześnie dać możliwość lepiej sytuowanym mieszkańcom miasta do pomagania innym, jak również ograniczy liczbę odpadów w Łodzi.

Projekty ponadosiedlowe – L217

 1. Pomoc terapeutyczna na terenie miasta Łodzi dla osób w kryzysie bezdomności i wolontariuszy im pomagających

W ramach projektu ponad 50 łodzian poszerzy swoje kompetencje w zakresie możliwości pomagania ludziom doświadczającym bezdomności. Przewiduje się zrekrutowanie i podjęcie stałej współpracy z minimum 10 wolontariuszami w skali roku oraz nawiązanie współpracy z 20 osobami w kryzysie bezdomności, z którymi wolontariusze rozpoczną regularną współpracę mającą na celu osiągnięcie życiowej stabilizacji.

Projekt zakłada zapewnienie regularnych szkoleń, warsztatów oraz superwizji zrekrutowanym wolontariuszom, którzy poświęcą swój wolny czas, by rozpocząć współpracę z osobą bez domu w celu ułatwienia jej wyjścia z tej trudnej sytuacji. Planowane zajęcia będą m.in. przestrzenią do zdobycia praktycznych umiejętności komunikacji oraz motywowania osób w kryzysie bezdomności. Dodatkowo, by szerzyć ideę wolontariatu, a także poukładać i uporządkować wiedzę na temat bezdomności, w tym także obalić stereotypy dotyczące tej dziedziny, jest zaplanowane szkolenie wprowadzające w tę tematykę. Udział w nim będzie mógł wziąć każdy łodzianin zainteresowany zdobyciem praktycznej wiedzy w tym zakresie.

Projekty ponadosiedlowe – L214

 1. Wspieramy bohaterów codzienności – opieka wytchnieniowa dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością z terenu Miasta Łodzi.

Projekt zakłada sfinansowanie wynagrodzenia dla czterech opiekunów wytchnieniowych, których praca będzie polegać na wizytach w domach osób z niepełnosprawnościami wymagających wsparcia i przejęcia opieki nad tymi osobami w ustalonym wcześniej zakresie oraz okresie czasu. W tym czasie rodzice lub stali opiekunowie będą mieli szansę na chwilę ciszy, zjedzenie w spokoju posiłku, nieprzerwany sen czy samotne wyjście z domu. Drugim elementem projektu jest sfinansowanie pracy psychologa świadczącego pomoc również rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami, których nierzadko dotyka wypalenie, depresja i stany lękowe. Psycholog pomógłby w tych sytuacjach zażegnać powstałe kryzysy i wykorzystać je twórczo, by opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogli realizować nie tylko potrzeby podopiecznych, ale także te własne.

Według szacunków, w Łodzi mieszka ponad 25 tysięcy opiekunów osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie.

Projekty ponadosiedlowe – L184

 1. Droga ku dorosłości. Poradnik dla młodzieży z pieczy zastępczej.

Projekt zakłada opracowanie i powstanie specjalnego poradnika adresowanego do młodych ludzi (18+), którzy opuszczają pieczę zastępczą i stają w obliczu samodzielnego życia. Celem broszury jest ułatwienie w poruszaniu się po różnych instytucjach oraz oswojenie „upragnionej”, ale nieznanej i trochę strasznej „dorosłości”. Poradnik miałby formę prostych i czytelnych komiksowych historii stanowiących odpowiedź na pytania, np., jak radzić sobie w banku, u lekarza, gdzie wyrobić dowód, co to jest PIT i ZLM, jak założyć sprawę alimentacyjną, gdzie skorzystać z pomocy, itp. Poza tym zawierałby kilka prawdziwych historii młodzieży z ich pierwszych lat po opuszczeniu pieczy zastępczej, a także kilka krótkich tekstów od psychologa. Gotowy poradnik byłby możliwy do pobrania m.in. na stronach internetowych jednostek samorządowych (np. Urzędu Miasta Łodzi, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi).

Projekty ponadosiedlowe – L122

 1. Prawa jazdy na początek samodzielnego życia dla młodzieży z domów dziecka.

Projekt zakłada sfinansowanie kursów prawa jazdy dla 30 młodych osób opuszczających łódzkie domy dziecka, które w 2022 roku ukończą 18 rok życia. W ramach zgłoszonego konceptu zostałyby pokryte koszty związane zarówno z kursami prawa jazdy, ale także te dotyczące koniecznych badań lekarskich w tym zakresie, opłat za egzamin teoretyczny oraz praktyczny, jak również opłat ewidencyjnych na poczet wydania prawa jazdy.

Zdobycie prawa jazdy to nie tylko marzenie młodzieży. To także lepsza pozycja na rynku pracy i możliwość zdobycia stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia. Właśnie praca jest często wskazywana jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na pełne usamodzielnienie młodych ludzi, którzy po opuszczeniu pieczy zastępczej muszą uczyć się dorosłości i zacząć nowe życie często bez wsparcia bliskich. Inwestycja w nich i wykorzystanie ich potencjału pozwoli im nabrać wiatru w żagle, by aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i tworzyć swoją przyszłość.

Projekty ponadosiedlowe – L084

Jak głosować?

Głosowanie elektroniczne

Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się 1 października o godzinie 24:00, a kończy się 29 października o godzinie 24:00.

By zagłosować w ten sposób należy wypełnić elektroniczną kartę (https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl/glosowanie/) do głosowania oraz wpisać kod weryfikacyjny otrzymany poprzez SMS na podany przez siebie numer telefonu komórkowego. Poprzez jeden numer telefoniczny może zagłosować pięć osób. Kod weryfikacyjny przychodzi na telefon w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

UWAGA: Na wpisany w aplikacji do głosowania numer telefonu komórkowego można otrzymać maksymalnie pięć kodów weryfikacyjnych na projekty osiedlowe oraz maksymalnie pięć kodów weryfikacyjnych na projekty ponadosiedlowe.

Głosowanie papierowe

Głosowanie papierowe rozpoczęło się 1 października o godzinie 8:00, a kończy się 15 października o godzinie 16:00.

Biorąc udział w głosowaniu papierowym, można pobrać formularz z trzech stron – www.lodz.pl/bo, www.lodz.pl/decydujemy, a także www.bip.uml.lodz.pl. Formularze będą także dostępne w wybranych punktach Urzędu Miasta Łodzi.

Punkty do oddawania głosów w formie papierowej:

 1. Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, ul. Piotrkowska 110;
 2. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, al. Politechniki 32;
 3. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, ul. Krzemieniecka 2B;
 4. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, ul. Zachodnia 47;
 5. Punkt Informacyjno-Kancelaryjny UMŁ, al. Piłsudskiego 100.

WAŻNE:

 • każdy Mieszkaniec Łodzi będzie mógł oddać 5 głosów na projekty osiedlowe (do wyboru maksymalnie dwa osiedla) oraz 5 głosów na projekty ponadosiedlowe.

Nazwę osiedla w numerze identyfikacyjnym danego projektu odzwierciedlają dwie ostatnie litery, np. BC to Bałuty-Centrum, pod tym linkiem zobaczysz mapę osiedli: bip.uml.lodz.pl/samorzad/rady-osiedli/.

 • w przypadku stwierdzenia wielokrotnego głosowania przez jednego Mieszkańca, WSZYSTKIE oddane przez niego głosy uznaje się za nieważne,
 • z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, zachęcamy do oddawania swoich głosów poprzez formularz elektroniczny zamieszczony na stronie.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt