Protest radnych

Radni protestują przeciwko powołaniu na stanowisko ministra edukacji narodowej i szkolnictwa wyższego pana dr hab. Przemysława Czarnka.

- My – pracownicy nauki – protestujemy przeciwko powołaniu dr hab. Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Protestujemy w obronie wartości dla akademii najwyższych: prawdy, tolerancji, godności człowieka oraz wolności nauki.

Protestujemy w imię prawdy, która nie może milczeć, gdy kłamstwo i manipulacja są na porządku dziennym.

Protestujemy, bo nie godzimy się na odzieranie ludzi z ich przyrodzonej godności, a szacunek jest nieodłącznym elementem relacji międzyludzkich. To godność pozwala człowiekowi stawać w obronie własnych wartości i przekonań.

Kategorycznie protestujemy przeciwko mowie nienawiści skierowanej w stronę kogokolwiek i z jakiegokolwiek powodu. Nigdy nie będziemy biernie przyglądać się atakowi na bezbronnych, słabszych ludzi znajdujących się w mniejszości.

Apelujemy do Prezydenta RP, dr Andrzeja Dudy, o wstrzymaniem się na stanowisko ministra pana dr hab. Przemysława Czarnka.

Powołanie dr hab. Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego jest obrazą dla całego środowiska naukowego, wszelkich wartości, które uczelnie pielęgnują, kształtują i przekazują młodym Polakom. W imię tych wartości i w trosce o przyszłość polskiej nauki domagamy się wstrzymania jego nominacji na tak ważne dla przyszłości polskiej nauki stanowisko – zaapelował przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Jako badaczka partycypacji politycznej kobiet nie mogę zaakceptować wizji roli kobiety, jaką prezentuje pan Przemysław Czarnek – powiedziała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

- Model kobiety, w którym panie siedzą w domu i rodzą dzieci, nie jest ani chrześcijański, ani polski. To Polki, jako jedne z pierwszych, wywalczyły prawa wyborcze. Panu Czarnkowi chcę przypomnieć, że art. 47 Konstytucji RP mówi o tym, iż każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia. Każdy ma prawo do decydowania o swoim życiu osobistym.

Marsze wolności nie są przejawem dewiacji, wynaturzeń, zboczeń. Każdy ma prawo do tolerancji i bycia sobą – dodała wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak.  

 

- Kilka miesięcy temu kandydaturę pana Czarnka na szefa polskiej edukacji i nauki uznalibyśmy za ponury żart, a dziś okazuje się być to prawdą – powiedział Maciej Rakowski, radny Rady Miejskiej.

- Z tym problemem przyjdzie się mierzyć polskim nauczycielom i uczniom przez najbliższe miesiące, a może i lata. Nominację pana Czarnka na fotel ministra edukacji i nauki odbieram jako dobitne pokazanie przez rządzącą partię tego, że nie przejmuje się opiniami żadnego środowiska niezwiązanego z partią PiS. Jest to sygnał braku szukania porozumienia i spokoju politycznego w kluczowej dla przyszłości Polski spawie. Rząd powinien zająć się przede wszystkim galopującym spadkiem poziomu nauczania w polskich szkołach – dodał radny Maciej Rakowski.

Polecane aktualności

Fragment trailera gry

CD PROJEKT i EC1 wspólnie stworzyły grę wideo opowiadającą o tym, jak tworzy się gry

informacja prasowa

We współpracy z CD PROJEKT RED powstaje serce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 - ścieżka... więcej

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizuje. Odnowiona perełka zamiast zrujnowanej kamienicy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Właśnie odsłoniliśmy przepiękną, bogato zdobioną i odnowioną fasadę kamienicy przy ul. Rewolucji 29.... więcej

Powstało stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, które będzie walczyć o interesy swojej branży

informacja prasowa

Aquaparki, pływalnie i saunaria to jedna, potężna i nieustannie rozwijająca się gałąź gospodarki. W... więcej

Stara miejska studnia -  fot. ZWIK

Podziemna przeszłość Łodzi

Miłosz Wika / ZWIK

Zabytki Łodzi to nie tylko dawne fabryki, pałace czy kamienice. Również pod ziemią znajdują się... więcej

Łódź buduje podziemną drogę w Nowym Centrum Łodzi -  Fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź buduje podziemną drogę w Nowym Centrum Łodzi

Tomasz Walczak / BRPPM

Trwa budowa podziemnej drogi w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca sukcesywnie realizuje kolejne etapy... więcej

Kontakt