Przed nami Światowy Dzień Konsumentów, czyli nas wszystkich. Kto i jak chroni nasze prawa?

W związku z przypadającym 15 marca Światowym Dniem Konsumenta Miejski Rzecznik Konsumentów przygotował we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ spotkanie dla studentów prawa poświęcone instytucjonalnej ochronie konsumentów.

Światowy Dzień Konsumenta już 15 marca. Miejski Rzecznik Konsumenta i Klinika Prawa UŁ przypominają o zasadach ochrony konsumenckiej -  fot. Radek Jóźwiak / UMŁ
Światowy Dzień Konsumenta już 15 marca. Miejski Rzecznik Konsumenta i Klinika Prawa UŁ przypominają o zasadach ochrony konsumenckiej , fot. Radek Jóźwiak / UMŁ

- Konsumenci, powtórzę za prezydentem Kennedym, to my wszyscy. To największa grupa ekonomiczna, bez której żadna gospodarka nie jest w stanie nie tylko się rozwijać, ale w ogóle istnieć. Dlatego tak ważna jest polityka prokonsumencka, przede wszystkim zapewnienie konsumentom dostępu do rzetelnej informacji, ochrona ich praw, oraz edukacja konsumencka. W społeczeństwie, w którym tylko połowa obywateli jest świadoma swoich praw, to wyzwanie. Tym bardziej, że prawo konsumenckie jest dziedziną rozległą, kompleksową,  podlegającą ciągłym zmianom i nie tworzy jednego zwartego aktu prawnego w postaci kodeksu konsumenckiego. Tymczasem nieznajomość prawa szkodzi, nieznajomość swoich praw szkodzi w dwójnasób. Dlatego kieruję wielkie podziękowania dla pani rzecznik za zorganizowanie we współpracy z Kliniką Prawa UŁ dzisiejszego spotkania z udziałem reprezentantów  instytucji rządowych, samorządowych oraz jednostek sektora organizacji pozarządowych działających na rzecz konsumenta. Kompleksowe zagadnienia wymagają równie kompleksowego podejścia – powiedział wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski, otwierając spotkanie.

W konferencji przewidziano wystąpienia Anny Młostoń-Olszewskiej- Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Łodzi, dr Tomasza Deca - dyrektora Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Łodzi, Krzysztofa Stasiaka - Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, Krzysztofa Krawczyka - dyrektora Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Łodzi, Renaty Mroczek - dyrektora Środkowo-Zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki oraz Zdzisławy Wilk - Prezesa Miejskiego Klubu Federacji Konsumentów w Łodzi. Spotkanie prowadził dr Zbigniew Świderski z Kliniki Prawa WPiA UŁ, z którą w grudniu 2018 roku Miejski Rzecznik Konsumentów zawarł porozumienie o współpracy. Przewiduje ono prowadzenie wspólnego poradnictwa dla konsumentów oraz odbycie staży w Biurze Rzecznika przez studentów zainteresowanych tematyką konsumencką.

- Bardzo się cieszymy z tej współpracy. To wyśmienite porozumienie, bo pozwala rozszerzać spektrum działania, pomocy i spektrum nauki praktycznej zawodu poprzez aktywny udział studentów, bo to studenci wspierani przez pracowników naukowych udzielają porad prawnych. Bardzo istotny jest zatem społeczny wymiar tej współpracy - umożliwia ona dotarcie z poradnictwem i pomocą konsumencką do szerszego grona potrzebujących  – powiedziała prof. Małgorzata Król, opiekun Kliniki Prawa WPiA UŁ.

- Ja z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że dzisiaj mówić będziemy o instytucjonalnej ochronie konsumentów. Zadanie strukturalnej ochrony konsumenta jest zadaniem państwa, ale nie tylko, bo i samorządu, i organizacji pozarządowych. Dzisiaj ich przedstawiciele zaprezentują nie tylko to, jak są zorganizowani i jak funkcjonują, ale także w jakim zakresie wchodzi w rachubę wsparcie konsumentów z ich strony – zapowiedział dr Świderski.

Prezydent Piątkowski i Rzecznik Konsumentów podkreślili, że o skali potrzeb w tym względzie najlepiej świadczą liczby - blisko 9 tys. porad i informacji udzieliło Biuro Rzecznika w roku ubiegłym, w tym podjęto ponad 17oo interwencji, zaś łączna wartość towarów i usług, które były przedmiotem wystąpień, wyniosła blisko 3 mln zł.

Po konferencji organizatorzy przewidzieli możliwość kontynuowania dyskusji przy stolikach eksperckich oraz zaopatrzenia się w materiały informacyjne i edukacyjne udostępnione przez UOKiK, UKE i URE.

Polecane aktualności

Są młodzi i studiują w Łodzi. Będą twarzami Łodzi Akademickiej i łódzkich uczelni.

Młodzi w Łodzi

Znamy już wyniki naboru do I edycji Programu Ambasadorskiego – Studiuję w Łodzi. Do konkursu na... więcej

Mikołaje w łódzkim MPK -  fot. MPK - Łódź

Święci w łódzkim MPK. W Mikołajki łódzkimi tramwajami i autobusami pokierują Mikołaje

MPK - Łódź

Już dziesiąty raz Mikołaje będą wozić łodzian. Akcja zainicjowana przez prowadzących MPK – Łódź... więcej

Nauczą języka polskiego osoby głuche

Od sierpnia 2020 roku Oddział Łódzki Polskiego Związku Głuchych w partnerstwie z Miastem Łódź... więcej

Elewacja z zabytkowej czerwonej cegły kamienicy przy ul. Tuwima 10 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Kolejna zabytkowa fabryka odmłodnieje

Małgorzata Loeffler / ZIM

Od lutego 2020 r. trwają prace remontowe w zabytkowej fabryce Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10, w... więcej

Tramwaj dla Łodzi. Łodzianie zdecydują, jak będą wyglądały nowe niskopodłogowe i klimatyzowane tramwaje

Małgorzata Loeffler / ZIM

Za dwa lata do Łodzi dotrą pierwsze z serii 30 nowoczesnych i komfortowych tramwajów, zakupionych w... więcej

Kontakt