Przewodniczący Rady Miejskiej złożył zawiadomienie do prokuratury

Po próbie zdekomunizowania Placu Zwycięstwa oraz zespołu tańca ludowego Harnam, wojewoda zabrał się za niszczenie i oczernianie osób zasłużonych dla łódzkiej nauki, dla historii – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

W ramach Zarządzeń Zastępczych z 20 marca Wojewoda Łódzki, Zbigniew Rau, pozbawił patronów m.in. Zespół Szkół Ekonomii i Usług im. Natalii Gąsiorowskiej oraz Szkołę Podstawową nr 173 im. 1. Dywizji Kościuszkowskiej.

- W całej Polsce trwa polowanie na czarownice. W Łodzi ponownie zapłonęły stosy, na których tym razem znajdują się patroni szkół. W związku z nieuczciwym, nieuprawnionym pozbawieniem patrona Zespołu Szkół im. Natalii Gąsiorowskiej podjąłem się skonsultowania opinii z Instytutem Historii oraz z Rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. Prof. Natalia Gąsiorowska była bowiem nie tylko współzałożycielką UŁ, Instytutu Historii ale także Doktorem Honoris Causa i prekursorem historii społeczno-gospodarczej. Zasięgnąłem także opinii Dyrekcji oraz społeczności szkolnej – poinformował Marcin Gołaszewski.  

Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadził wśród pracowników referendum, w którym zadał pytanie czy instytut ma się zaangażować w obronę dobrego imienia prof. Natalii Gąsiorowskiej. Większość głosów zebrała opinia, że placówka powinna odnieść się do tej sprawy. Pracownicy instytutu podnoszą, że prof. Gąsiorowska nie zasiadała  w gremiach kierowniczych partii, ani tez nie służyła w aparacie bezpieczeństwa. Sprawę komentuje Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, który w swoim piśmie do Przewodniczącego Rady Miejskiej pisze: „Jest rzeczą oczywistą, że Uniwersytet Łódzki powstał w 1945 roku, w  określonej sytuacji politycznej. Tworzyli go profesorowie przybyli do Łodzi z różnych ośrodków akademickich Polski przedwojennej. Wśród nich trzon stanowili profesorowie Wolnej Wszechnicy Polskiej, przedwojennej uczelni wyższej o lewicowej i prospołecznej orientacji. (…) Zwracam się z uprzejmą prośbą o wzięcie pod uwagę w ocenie prof. Natalii Gąsiorowskiej wszystkich wątków i etapów jej życia, nie tylko jej związków z ruchem komunistycznym.”

- Jeżeli zajdzie potrzeba to jesteśmy gotowi dokładnie przedstawić blaski i cienie z jej życiorysu. Odgórna decyzja i oskarżanie prof. Gąsiorowskiej, że symbolizowała totalitaryzm, jest dla mnie stanowiskiem zbyt daleko idącym – uważa  prof. dr hab. Jarosław Kita, kierownik Katedry Historii Polski XIX wieku Uniwersytetu Łódzkiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej podjął decyzję o przygotowaniu projektu uchwały o odwołaniu się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 - Jednocześnie chciałem poinformować, iż równolegle studiując uzasadnienie Zarządzenia Zastępczego Wojewody stwierdziłem daleko idące podobieństwa tekstu uzasadnienia z pracami obecnego tutaj prof. Jarosława Kity oraz duże fragmenty tekstu skopiowane z wikipedii. W obu przypadkach bez podania autorstwa tekstu i bez oznaczenia go jako cytaty. W związku z tym w dniu dzisiejszym po konsultacji z prawnikami będę wnioskował jako organ władzy samorządowej o złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Wojewodę Łódzkiego, prof. Zbigniewa Rau, polegające na złamaniu artykułu  115 ust. 1 Ustawy o ochronie praw autorskich – powiedział Marcin Gołaszewski.

Do decyzji wojewody odniosła się Marta Grzeszczyk, rzeczniczka prasowa Klubu Radnych PiS, która uważa, że prof. Natalia Gąsiorowska nie jest godna bycia patronką placówki edukacyjnej.

- Pani prof. Gąsiorowska była członkiem komunistycznej partii Polski, uczestniczyła w zjeździe historyków w Moskwie w latach 30-tych. Tam fałszowano historię naszego kraju. Przypomnę, że w latach 1945-1989 w Polsce było podtrzymywane kłamstwo katyńskie, nie mówiono o tym, że ZSRR zamordował tysiące polskich oficerów w Katyniu. Pani profesor przyczyniła się do tego, żeby tę zniekształconą historię w szkołach nauczać. Dzisiaj w wolnej Polsce możemy wreszcie pozbyć się tych postkomunistycznych naleciałości – uważa Marta Grzeszczyk.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt