Czy Rzeczpospolita musiała przestać istnieć? Czy polskie powstania narodowe miały sens? Dlaczego nie rozumiemy polskiego romantyzmu? Czy polska idea niepodległościowa miała czerwony kolor? Jak w Polsce rodziła się nowoczesność? Na te i inne pytania odpowiedzą historycy, antropolodzy, socjolodzy, literaturoznawcy i publicyści. Każde spotkanie będzie okazją do odkrywania tajemnic polskiej tożsamości.
Rozpoczynając rozmowy o niepodległości nie sposób nie zacząć zatem od upadku. Dlaczego Rzeczpospolita Obojga Narodów musiała upaść? Czy w ówczesnej sytuacji geopolitycznej państwo staropolskie mogło przetrwać? Czy Konstytucja 3 maja była gwoździem do trumny, czy może ostatnią deską ratunku? Jak to się stało, że tak wyjątkowy projekt polityczny uległ destrukcji? Na te pytania na pierwszym spotkaniu odpowiedzą:
* prof. dr hab. Zbigniew Anusik – nowożytnik, wybitny znawca epoki, były dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Kierownik Katedry Historii Nowożytnej UŁ
* prof. dr hab. Jarosław Kita – historyk XIX wieku, specjalista z zakresu badań nad ziemiaństwem na ziemiach Polskich. Kierownik Katedry Historii Polski XIX wieku UŁ.
Rozmowę poprowadzi: dr Sebastian Adamkiewicz – adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Miejce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Gdańska 13.
25.01.2018 godz 18.00