Przystanki do Niepodległej

autor:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Muzeum przy Gdańskiej 13

25.01.2018

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu debat "Przystanki do Niepodległej". Spotkanie I: Anatomia upadku – czy Rzeczpospolita musiała przestać istnieć? Rok Niepodległej to okazja do rozmów na temat polskiej niepodległości i drogi do jej odzyskania. „Przystanki do niepodległej” to 10 debat dotyczących węzłowych problemów dotyczących polskiego szlaku prowadzącego do wolności.

Czy Rzeczpospolita musiała przestać istnieć? Czy polskie powstania narodowe miały sens? Dlaczego nie rozumiemy polskiego romantyzmu? Czy polska idea niepodległościowa miała czerwony kolor? Jak w Polsce rodziła się nowoczesność? Na te i inne pytania odpowiedzą historycy, antropolodzy, socjolodzy, literaturoznawcy i publicyści. Każde spotkanie będzie okazją do odkrywania tajemnic polskiej tożsamości. 

Rozpoczynając rozmowy o niepodległości nie sposób nie zacząć zatem od upadku. Dlaczego Rzeczpospolita Obojga Narodów musiała upaść? Czy w ówczesnej sytuacji geopolitycznej państwo staropolskie mogło przetrwać? Czy Konstytucja 3 maja była gwoździem do trumny, czy może ostatnią deską ratunku? Jak to się stało, że tak wyjątkowy projekt polityczny uległ destrukcji? Na te pytania na pierwszym spotkaniu odpowiedzą:

* prof. dr hab. Zbigniew Anusik – nowożytnik, wybitny znawca epoki, były dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Kierownik Katedry Historii Nowożytnej UŁ
* prof. dr hab. Jarosław Kita – historyk XIX wieku, specjalista z zakresu badań nad ziemiaństwem na ziemiach Polskich. Kierownik Katedry Historii Polski XIX wieku UŁ. 

Rozmowę poprowadzi: dr Sebastian Adamkiewicz – adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Miejce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Gdańska 13.

25.01.2018 godz 18.00

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt