Przyznano Kultugranty 2018. Zobacz, jakie inicjatywy wzbogacą ofertę miejskich wydarzeń

Kultugranty to program miejskiego wsparcia dla najciekawszych pomysłów na wydarzenia kulturalne, artystyczne czy rozrywkowe. To już druga edycja projektu wspierającego twórców kultury. W Łódzkim Centrum Wydarzeń zaprezentowano zwycięskie projekty, na dofinansowanie których przeznaczono 60 tys. zł.

fot. Radosław Jóźwiak

Jak poinformowała dyrektor ŁCW Izabela Zbonikowska, zgłoszono 59 inicjatyw, spośród których 9 projektów otrzymało wsparcie od 2,8 do 8,5 tys. zł. To już druga edycja konkursu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tegoroczne pomysły są zróżnicowane i dotyczą różnych obszarów działalności artystycznej, a jurorzy wybrali następujące projekty:

  • Festiwal Eksploracji Miejskiej Łódź 2018 - kilkudniowe wydarzenie, na które składają się m.in. warsztaty, prelekcje, fotospacery, wystawy. Podstawowym założeniem imprezy jest promowanie szeroko pojętej eksploracji tkanki miejskiej, czyli fotografowanie miejsc opuszczonych, zgłębiania miejskich legend, ciekawostki, spotkania z ciekawymi ludźmi.
  • Włókiennicza mówi - akcja w przestrzeni miejskiej poprzedzona pracą badawczą poświęconą mieszkańcom ulicy Włókienniczej. Jej zwieńczeniem będzie we wrześniu bezpłatna akcja miejska, performatywny spacer przez ulicę Włókienniczą, jej historię oraz wspomnienia mieszkańców.
  • 1905 Człowiek niepodległy - akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej, której celem jest upamiętnienie dziedzictwa historycznego związanego z rewolucją 1905 roku i tzw. powstaniem łódzkim. Projekt zakłada zorganizowanie spektaklu artystycznego, poświęconego 113. rocznicy wydarzenia.
  • Tylko spokój nas uratuje - w wybrane niedziele będzie można się wybrać na koncert w Muzeum Książki Artystycznej. Wystąpią twórcy muzyki instrumentalnej, przede wszystkim klasycznej i modern classical. Autorzy projektu chcą poprzez tę muzyczną inicjatywę wesprzeć ideę „slow life”.
  • Wielkie nić, czyli wspólnotowe wyszywanie na bilbordzie - warsztaty międzypokoleniowe z mieszkańcami Łodzi, podczas których wspólnie wyszyte zostanie hasło TKANKA na billboardzie postawionym w centrum miasta. Hasło w symboliczny sposób nawiązuje zarówno do tradycji tkackiej Łodzi, jaki potrzeby odbudowy wspólnoty miejskiej.
  • Galeria Czynna 2018 - projekt ma na celu wsparcie i prezentację młodych łódzkich artystów i artystek wizualnych, w ramach których odbędą się trzy krótkotrwałe wystawy sztuki i wydarzenia artystyczno-społeczne w nieoczywistych przestrzeniach i nietypowych lokalach w centrum miasta.
  • Improwizowany HipHop Musical - powstanie improwizowany spektaklu – hiphopowy musical, który połączy improwizację teatralną z elementami kultury hip-hopowej. W przygotowaniu spektaklu weźmie udział reprezentacja łódzkich improwizatorów oraz łódzkich reprezentantów kultury hiphopowej, a także dzieci i młodzież z sąsiadujących z teatrem kamienic – uczestnicy dwudniowych przygotowujących do wydarzenia warsztatów.
  • Młyn na Mani – integracja lokalnej społeczności - multimedialna wystawa plenerowa z warsztatami edukacyjnymi, która będzie się składać z trzech filarów. Sekcja pierwsza to nawiązanie do istniejącego dawniej młyna Mania na rzece Łódce oraz rozwinięcie tematu młyna w znaczeniu miejsca. Drugi element to prezentowanie lokalnych i osobistych historii z osiedla im. Montwiłła-Mireckiego, osady fabrycznej Mania i rynku Mani. Trzecia sekcja odnosi się ludzi kultury mieszkających dawniej i dziś na terenie osiedla.
  • KIPISZ - przestrzeń improwizacji osobistej - cykl interdyscyplinarnych spotkań artystycznych, podczas których prezentowane będą pokazy teatralne, taneczne i audiowizualne, wystawy oraz filmy. Projekt zakłada organizację cyklu czterech comiesięcznych, otwartych spotkań artystycznych.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt