Jak poinformowała dyrektor ŁCW Izabela Zbonikowska, zgłoszono 59 inicjatyw, spośród których 9 projektów otrzymało wsparcie od 2,8 do 8,5 tys. zł. To już druga edycja konkursu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tegoroczne pomysły są zróżnicowane i dotyczą różnych obszarów działalności artystycznej, a jurorzy wybrali następujące projekty:
- Festiwal Eksploracji Miejskiej Łódź 2018 - kilkudniowe wydarzenie, na które składają się m.in. warsztaty, prelekcje, fotospacery, wystawy. Podstawowym założeniem imprezy jest promowanie szeroko pojętej eksploracji tkanki miejskiej, czyli fotografowanie miejsc opuszczonych, zgłębiania miejskich legend, ciekawostki, spotkania z ciekawymi ludźmi.
- Włókiennicza mówi - akcja w przestrzeni miejskiej poprzedzona pracą badawczą poświęconą mieszkańcom ulicy Włókienniczej. Jej zwieńczeniem będzie we wrześniu bezpłatna akcja miejska, performatywny spacer przez ulicę Włókienniczą, jej historię oraz wspomnienia mieszkańców.
- 1905 Człowiek niepodległy - akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej, której celem jest upamiętnienie dziedzictwa historycznego związanego z rewolucją 1905 roku i tzw. powstaniem łódzkim. Projekt zakłada zorganizowanie spektaklu artystycznego, poświęconego 113. rocznicy wydarzenia.
- Tylko spokój nas uratuje - w wybrane niedziele będzie można się wybrać na koncert w Muzeum Książki Artystycznej. Wystąpią twórcy muzyki instrumentalnej, przede wszystkim klasycznej i modern classical. Autorzy projektu chcą poprzez tę muzyczną inicjatywę wesprzeć ideę „slow life”.
- Wielkie nić, czyli wspólnotowe wyszywanie na bilbordzie - warsztaty międzypokoleniowe z mieszkańcami Łodzi, podczas których wspólnie wyszyte zostanie hasło TKANKA na billboardzie postawionym w centrum miasta. Hasło w symboliczny sposób nawiązuje zarówno do tradycji tkackiej Łodzi, jaki potrzeby odbudowy wspólnoty miejskiej.
- Galeria Czynna 2018 - projekt ma na celu wsparcie i prezentację młodych łódzkich artystów i artystek wizualnych, w ramach których odbędą się trzy krótkotrwałe wystawy sztuki i wydarzenia artystyczno-społeczne w nieoczywistych przestrzeniach i nietypowych lokalach w centrum miasta.
- Improwizowany HipHop Musical - powstanie improwizowany spektaklu – hiphopowy musical, który połączy improwizację teatralną z elementami kultury hip-hopowej. W przygotowaniu spektaklu weźmie udział reprezentacja łódzkich improwizatorów oraz łódzkich reprezentantów kultury hiphopowej, a także dzieci i młodzież z sąsiadujących z teatrem kamienic – uczestnicy dwudniowych przygotowujących do wydarzenia warsztatów.
- Młyn na Mani – integracja lokalnej społeczności - multimedialna wystawa plenerowa z warsztatami edukacyjnymi, która będzie się składać z trzech filarów. Sekcja pierwsza to nawiązanie do istniejącego dawniej młyna Mania na rzece Łódce oraz rozwinięcie tematu młyna w znaczeniu miejsca. Drugi element to prezentowanie lokalnych i osobistych historii z osiedla im. Montwiłła-Mireckiego, osady fabrycznej Mania i rynku Mani. Trzecia sekcja odnosi się ludzi kultury mieszkających dawniej i dziś na terenie osiedla.
- KIPISZ - przestrzeń improwizacji osobistej - cykl interdyscyplinarnych spotkań artystycznych, podczas których prezentowane będą pokazy teatralne, taneczne i audiowizualne, wystawy oraz filmy. Projekt zakłada organizację cyklu czterech comiesięcznych, otwartych spotkań artystycznych.