Skuteczność łódzkich instytucji kultury w pozyskiwaniu środków zewnętrznych pozwoli m.in. na realizację 16. i 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny Centralnego Muzeum Włókiennictwa – festiwalu odbywającego się nieprzerwanie od prawie 50 lat, który w ciągu swego istnienia wyrósł na najbardziej reprezentatywny przegląd specjalistyczny poświęcony medium tkaniny w kontekście współczesnych trendów w sztuce. W ramach Triennale zostaną zwyczajowo przygotowane trzy wystawy: międzynarodowa, pokonkursowa wystawa główna oraz ogólnopolska wystawa tkaniny unikatowej i ogólnopolska wystawa miniatury tkackiej wraz z towarzyszącymi im katalogami i informatorami. 16 MTT będzie miało charakter przełomowy – po prawie 5 dekadach istnienia Rada Programowa zdecydowała się wprowadzić w formule istotne zmiany, które pozwolą na pełniejsze dostosowanie go do współczesnych oczekiwań artystów i odbiorców.
W dziedzinie teatru, Łódź także może pochwalić się wysokimi dotacjami. Na 5 złożonych projektów merytorycznych, Teatr Pinokio otrzymał 5 dofinansowań (łączna kwota pozyskanych środków: 437 000) i tym samym zrealizuje IX Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela, jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci i młodzieży w Polsce. Ponadto, odbędzie się także „Bałwan w lodówce” - interdyscyplinarny projekt adresowany do dzieci i ich rodzin, którego celem jest poszerzenie kompetencji młodych odbiorców sztuki. Niecodzienna podróż w przestrzeni sztuk wizualnych (symboliczna wyprawa pomiędzy spektaklem a performancem) połączy Teatr Pinokio i Muzeum Sztuki w Łodzi. Na realizację projektu „Domy Kultury” Teatr Pinokio otrzymał 57 000 złotych w ramach programu: edukacja kulturalna. Projekt Domy Kultury stanowi rodzaj artystycznej aneksji i jest gestem wykonanym wobec osób o ograniczonym dostępie do kultury ze względu na wiek, stan zdrowia, pozycję społeczną, sytuację materialną. Jego fundamentalne założenie to zaproszenie do wspólnej refleksji i otwartej dyskusji o żywym języku sztuki i kultury poprzez spektakle i działania im towarzyszące. 100-procentową skutecznością chwali się również Teatr Arlekin, który otrzymał dofinansowanie na wszystkie tegoroczne projekty i tym samym rozwinie sobotnie spotkania czytelnicze "Skrzaty Książkojady", a dzięki dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi oraz ministerialnemu priorytetowi „Wydarzenia dla dzieci i młodzieży” przygotuje spektakl i warsztaty „Tomcio Paluszek – Gdzie ten Maluszek?” dla najmłodszych widzów.
W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana warto zwrócić uwagę na projekt programu Edukacja kulturalna, który otrzymał dotację w wysokości 56 000 zł i pozwoli na realizację cyklu warsztatów, podczas których przy użyciu klocków ARCHIZO, eksperci będą uczyć o czterech religiach, wykorzystując architekturę budynków sakralnych. ARCHIZO to jedna z firm-twarzy kampanii Młodzi w Łodzi, prężnie rozwijający się start-up, z wyjątkowym produktem edukacyjnym, który udało się pozyskać do Centrum Dialogu. W związku z Rokiem Marka Edelmana, zostanie wydany także rewelacyjny komiks przekrojowo pokazujący życie patrona instytucji, który z pewnością stanie się niezwykle popularny wśród młodych odbiorców. Ponadto, instytucja rozpoczyna również pracę nad tłumaczeniami książki Annette Libeskind Berkovits, siostry znanego architekta Daniela Libeskinda, opowiadającą o pochodzącym z Łodzi, ojcu. Dofinansowanie otrzymały także stałe wydarzenia organizowane przez instytucję takie jak Festiwal Łódź Czterech Kultur. To już trzecia dotacja w wysokości 400 000 zł w ciągu trzech ostatnich lat. Szczególny charakter będą miały też obchody 75. rocznicy likwidacji łódzkiego getta, ze względu na okrągłą datę rocznicy.
EC1 Łódź Miasto Kultury otrzymało wysoką dotację (w wysokości 160 000) na rozbudowę kolekcji komiksu polskiego dla Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej II etapu w programie operacyjnym regionalnych kolekcji sztuki współczesnej. Ideą projektu jest rozbudowa pierwszej w Polsce kolekcji rodzimej sztuki komiksowej pokazującej bogactwo, różnorodność i osiągnięcia polskiej narracji graficznej przez pryzmat zmian historycznych i społecznych w kraju. II etap ma na celu uzupełnienie kolekcji o przełomowe prace Grzegorza Rosińskiego, najlepszego i najbardziej cenionego polskiego twórcy komiksu o międzynarodowej sławie i renomie. Rosiński współcześnie jest najważniejszym reprezentantem polskiego komiksu na świecie, a jego życiorys synonimem międzynarodowej kariery. Dzieła Rosińskiego będą najwartościowszym wkładem do kolekcji i stanowić będą jej główną wartość artystyczną i naukową, a wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z autorem oraz warsztaty.
Łączna kwota pozyskanych środków ministerialnych przez łódzkie instytucje kultury to 3 318 766,00 dla 36. projektów. Na rozstrzygnięcie czekają jeszcze wnioski z priorytetów: film, przemysły kreatywne i wsparcie działań muzealnych.