Remont kamienicy przy Pomorskiej 11 blisko końca. Raport z budowy [ZDJĘCIA]

Kamienica przy ul. Pomorskiej 11 to bardzo charakterystyczne miejsce w historii Łodzi. W nieistniejącym już lokalu bywali m.in. Józef Piłsudski i łódzki Al Capone - Ślepy Maks. Co powstanie tu po remoncie? Co słychać na placu budowy? Sprawdzamy!

fot. ŁÓDŹ.PL
W kamienicy przy ul. Pomorskiej 11 trwają ostatnie prace wykończeniowe
10 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Dobiega końca generalny remont kamienicy przy ul. Pomorskiej 11. Wkrótce w budynku powstaną: świetlica artystyczna dla dzieci ze Śródmieścia oraz 12 mieszkań komunalnych z pełnym wyposażeniem. 

 - Na podwórzu trwają prace przy układaniu nowej nawierzchni z kamiennej kostki. Powstanie też mały ogrodzony plac zabaw. Nie zabraknie zieleni - będzie trawnik oraz krzewy, obok których staną ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie także trzepak, altana na odpady oraz małe kosze na śmieci pozwalające utrzymać czystość na podwórku - mówi Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Remont jest już na ostatniej prostej - ekipa budowlana wykańcza piwnice i lokale.

- Prowadzimy intensywne prace przy renowacji schodów na klatce schodowej. Na początku marca budynek zostanie podłączony do sieci co - dodaje Krzysztof Hejmanowski, przedstawiciel wykonawcy.

Wartość inwestycji to 6,86 mln zł.

Bywali tu Ślepy Maks i Józef Piłsudski

Kamienica przy ul. Pomorskiej 11 to bardzo charakterystyczne miejsce w historii Łodzi. W latach 30. XX wieku znajdowała się tu piwiarnia Icka Leipcigera o nazwie "Kokolewole" (później nazwę zmieniono na "Kokolobolo"). Przesiadywał w niej łódzki Al Capone - Ślepy Maks, postać znana i niepokorna, w życiorysie której fakty mieszają się z legendą. Dzisiaj po Bornsztajnie pozostało zaledwie kilka dokumentów i dwa zdjęcia. Budynku też już nie ma, ale na ścianie kamienicy powstał mural, który przypomina postać Ślepego Maxa i kultową knajpę. 30 lat wcześniej gościem w tym lokalu bywał też ktoś z zupełnie innej sceny. W pobliskiej kamienicy przy ul. Wschodniej 19 w latach 1899-1900 mieszkał Józef Piłsudski, który też lubił zaglądać do knajpy przy ul. Pomorskiej 11.

Pomorska - najdłuższa ulica w Łodzi

Pomorska biegnie od pl. Wolności aż do rynku w Nowosolnej. Ma 11,3 km, krzyżuje się z 40 ulicami. Początkowo nazywała się Średnia, ale 11 lutego 1920 roku, na cześć zaślubin Polski z morzem, które odbyły się tego dnia w Pucku, nazwano ja Pomorską. Po II wojnie nosiła imię komunistycznego dygnitarza Marcelego Nowotki, od 1990 roku znów jest Pomorską.

Przy Pomorskiej mieszczą się dwa znane łódzkie licea - IV i VIII, kilka wydziałów UŁ, siedziba i synagoga gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz planetarium i obserwatorium astronomiczne.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt