RePaczka - zapakuj i wyślij nieużywany elektrosprzęt

Lubimy korzystać z osiągnięć technologii. A co zrobić ze starym sprzętem, który jeszcze działa, ale nie jest już potrzebny? Zapakuj i wyślij. Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz InPost uruchomiły program RePaczka.

Chociaż sprzętów nam ciągle przybywa, trudno się pozbyć dawno zapomnianych przez dzieci zabawek elektronicznych, niepraktycznych dekoderów, nieużywanych telefonów czy aparatów fotograficznych. Gromadzone w domach i mieszkaniach przez miesiące, a czasem nawet lata, zagracają przestrzeń. Warto więc dać im drugie życie. W ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz InPost można całkowicie bezpłatnie wysłać niepotrzebne już sprzęty za pomocą paczkomatu. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://re-paczka.pl/ i nadać bez żadnych dodatkowych warunków i opłat.

Można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania, zgodnie z zasadami "reuse".

Koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy są o wiele wyższe niż przedmiotu, który nadaje się do tego, by użyć go ponownie, więc korzyść dla środowiska jest tu bardzo duża.

Gdy w RePaczce znajdą się sprzęty, których serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi.

Informacje szczegółowe na stronie: https://re-paczka.pl/

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt