Reportaż o dzieciach z zespołem FAS

Wiemy, że zespół FAS, jego diagnozowanie i wychowywanie dzieci obarczonych tą chorobą to temat, który jest obecny w wielu łódzkich rodzinach zastępczych, a także wśród rodziców adopcyjnych. Ci, którzy mają do czynienia z FAS-em od lat, już wiedzą, jak sobie radzić i czego mogą oczekiwać od dzieci. Ale ci, którzy dopiero zaczynają pracę z dziećmi FAS-owymi, są często zrozpaczeni, sfrustrowani i pełni obaw co do swoich umiejętności wychowawczych.

Dlatego marzy nam się, by rodziny bardziej doświadczone mogły służyć radami tym dopiero początkującym. Marzy nam się, by mogły spotykać się w nowo powstającym miejscu przy Wydziale Wspierania Pieczy Zastępczej na organizowanych przez nas grupach wsparcia. Wierzymy, że tak będzie. A na razie zachęcamy do przeczytania reportażu, który ukazał się w Dużym Formacie


"Zaczęło się od niewielkiej grupy dyskusyjnej na forum internetowym na początku 2000 roku. Dziś stowarzyszenie FASD Deutschland działa w całych Niemczech. Wie, jak wspierać chorych i ich opiekunów. Tworzą je zastępczy i adopcyjni rodzice dzieci z FAS.
– Zanim zdiagnozowano mojego syna, odchodziłam od zmysłów – mówi Daria, adopcyjna mama Dominika. – Nie spałam po nocach, ciągle zastanawiałam się, gdzie popełniłam błąd. Potrzebowałam pomocy, rozmowy z kimś, kto ma podobne problemy. I wtedy w internecie znalazłam stronę stowarzyszenia. Wysłałam mejl. Odzew był natychmiastowy. 


Claudia, rozwiedziona pastor Kościoła ewangelickiego i zastępcza mama Carli, dziewczynki z FAS, dzwoni do Darii i zaprasza na spotkanie. Słucha cierpliwie, kiwa głową, słyszała już podobne historie. Tłumaczy Darii, co należy zrobić – że najpierw diagnoza, potem wniosek o orzeczenie niepełnosprawności, podanie o pomoc socjalną, mieszkanie pod opieką, nauka lub praca w zakładzie pracy chronionej. Podaje adresy, nazwiska. Uprzedza, że to trwa. Ale zapewnia też, że Daria nie jest z tym sama, i zaprasza na spotkania rodziców, które odbywają się regularnie w najbliższej okolicy.


– Poczułam wielką ulgę – mówi Daria. – Nagle okazało się, że są wokół mnie ludzie, którzy przechodzą przez to samo.
Spotkania u Ute, zastępczej mamy trzech dorosłych już chłopców z FAS, odbywają się raz w miesiącu, przeważnie w czwartki wieczorem. Zebrani siedzą za drewnianym stołem w jasnej, ciepłej kuchni. Jednym trzęsą się ręce, gdy mówią, innym łamie się głos".

Polecane aktualności

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Kontakt