Rewitalizacja Łodzi. Rozpoczął się remont 130-letniej kamienicy przy ul. Kilińskiego

Od niezbędnych prac rozbiórkowych, wyburzeń i zabezpieczenia placu budowy rozpoczął się rewitalizacyjny remont kolejnej miejskiej nieruchomości przy ul. Kilińskiego. Świetność odzyska wpisana do gminnej ewidencji zabytków 130-letnia kamienica pod numerem 28.

mat. prasowe
Tak po remoncie będzie wyglądać kamienica przy ul. Kilińskiego 28
2 zdjęcia
mat. prasowe
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Dom został wybudowany pod koniec XIX w. dla Adolfa Karola Rittera. Od czterech lat był już niezamieszkany. Lokatorów wyprowadzono ze względu na wysoki stopień degradacji technicznej budynku. 

By przywrócić go do świetności konieczny będzie kompleksowy remont, który obejmie m.in. wzmocnienie stropów, wymianę wszystkich wewnętrznych instalacji, całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zostanie też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. W budynku powstanie 16 mieszkań komunalnych wraz z łazienkami i kuchniami lub aneksami kuchennymi oraz trzy lokale użytkowe na parterze. 

– Przywrócone do użytku zostanie poddasze, które będzie przestrzenią gospodarczą dla lokatorów – zapowiadał Maciej Taczalski ze studia architektonicznego Design Lab Group, które zaprojektowało remont. – Co ciekawe, podczas badań okazało się, że obiekt ten miał bogate dekoracje malarskie, m.in. polichromie w prześwicie bramowym, na klatce schodowej i w niektórych mieszkaniach. Zostaną odnowione i zachowane, by świadczyć o historii budynku.

Podwórko kamienicy zostanie częściowo utwardzone. Obok niego powstanie trawnik z krzewami bukszpanu. Pod pergolami dla roślin pnących staną ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie stojak na rowery, trzepak oraz kosz na śmieci. Dzieci będą mogły korzystać z placu zabaw z piaskownicą, karuzelą i huśtawką. Teren zostanie oświetlony i zyska nowe stylizowane ogrodzenie od strony północnej oraz wschodniej. 

Koszt remontu to niemal 6,6 mln zł. Przewidywany termin jego zakończenia to 2023 r.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt