Rocznica śmierci prezydenta

W 25. rocznicę śmierci Grzegorza Palki tragicznie zmarłego prezydenta Łodzi, kwiaty na jego grobie złożyli przedstawiciele władz miejskich: wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski. Prezydent Grzegorz Palka zginął 12 lipca 1996 w wypadku samochodowym pod Poddębicami.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Grzegorz Palka całe swoje życie poświecił Łodzi. Zawdzięczamy mu odnowienie ul. Piotrkowskiej, jako wizytówki Łodzi i budowę zrębów samorządu miejskiego. Zawsze starał się łączyć niż dzielić i działał w duchu solidarności dla dobra mieszkańców - mówi wiceprezydent Joanna Skrzydlewska.

- Prezydentowi Palce należy się szacunek i pamięć. Ma trwałe miejsce w historii Łodzi. Informacja o jego śmierci była szokiem nie tylko dla łodzian, ale również dla wszystkich Polaków. Grzegorz Palka był nie tylko samorządowcem, ale także działaczem „Solidarności” i znanym opozycjonistę – powiedział Marcin Gołaszewski przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Z wykształcenia był chemikiem, pracownikiem naukowym Politechniki Łódzkiej. W 1980 roku zaangażował się działalność „Solidarności”.  Jego mieszkanie przy ul. Nawrot 43 w Łodzi stało się pierwszą siedzibą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” Ziemi Łódzkiej. Palka był wiceprzewodniczącym Prezydium MKZ , a także przewodniczącym Komisji Zakładowej Politechniki Łódzkiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego znalazł się w więzieniu, które opuścił w 1984 roku. Mimo represji nie zaprzestał prowadzenia działalności opozycyjnej oraz związkowej.  Po odzyskaniu niepodległości, od 1990 roku do 1994 sprawował urząd prezydenta miasta. Później przewodniczył Radzie Miejskiej w Łodzi.

Na jego kadencję przypadł trudny okres przekształceń ustrojowych i gospodarczych.  Najważniejsze sprawy,    z którymi przyszło mu się zmierzyć to wzrastająco lawinowo bezrobocie i  kwestie majątku miejskiego oraz budowa struktur samorządu.   Za jego kadencji wyremontowano ul. Piotrkowską - w zamyśle prezydenta miała to być  wizytówka miasta. Przeprowadzono również renowację wielu  kamienic. 

Za walkę o niepodległość i niezależność państwa Rząd Polski na Uchodźstwie odznaczył go Krzyżem Polonia Restituta. Pośmiertnie został też odznaczony m.in. Medalem o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981–4 VI 1989 (2002), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2006 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (w 2017 r. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę).

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt