Rocznica śmierci prezydenta

W 25. rocznicę śmierci Grzegorza Palki tragicznie zmarłego prezydenta Łodzi, kwiaty na jego grobie złożyli przedstawiciele władz miejskich: wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski. Prezydent Grzegorz Palka zginął 12 lipca 1996 w wypadku samochodowym pod Poddębicami.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Grzegorz Palka całe swoje życie poświecił Łodzi. Zawdzięczamy mu odnowienie ul. Piotrkowskiej, jako wizytówki Łodzi i budowę zrębów samorządu miejskiego. Zawsze starał się łączyć niż dzielić i działał w duchu solidarności dla dobra mieszkańców - mówi wiceprezydent Joanna Skrzydlewska.

- Prezydentowi Palce należy się szacunek i pamięć. Ma trwałe miejsce w historii Łodzi. Informacja o jego śmierci była szokiem nie tylko dla łodzian, ale również dla wszystkich Polaków. Grzegorz Palka był nie tylko samorządowcem, ale także działaczem „Solidarności” i znanym opozycjonistę – powiedział Marcin Gołaszewski przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Z wykształcenia był chemikiem, pracownikiem naukowym Politechniki Łódzkiej. W 1980 roku zaangażował się działalność „Solidarności”.  Jego mieszkanie przy ul. Nawrot 43 w Łodzi stało się pierwszą siedzibą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” Ziemi Łódzkiej. Palka był wiceprzewodniczącym Prezydium MKZ , a także przewodniczącym Komisji Zakładowej Politechniki Łódzkiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego znalazł się w więzieniu, które opuścił w 1984 roku. Mimo represji nie zaprzestał prowadzenia działalności opozycyjnej oraz związkowej.  Po odzyskaniu niepodległości, od 1990 roku do 1994 sprawował urząd prezydenta miasta. Później przewodniczył Radzie Miejskiej w Łodzi.

Na jego kadencję przypadł trudny okres przekształceń ustrojowych i gospodarczych.  Najważniejsze sprawy,    z którymi przyszło mu się zmierzyć to wzrastająco lawinowo bezrobocie i  kwestie majątku miejskiego oraz budowa struktur samorządu.   Za jego kadencji wyremontowano ul. Piotrkowską - w zamyśle prezydenta miała to być  wizytówka miasta. Przeprowadzono również renowację wielu  kamienic. 

Za walkę o niepodległość i niezależność państwa Rząd Polski na Uchodźstwie odznaczył go Krzyżem Polonia Restituta. Pośmiertnie został też odznaczony m.in. Medalem o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981–4 VI 1989 (2002), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2006 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (w 2017 r. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę).

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt