Rocznicowa Kadrówka

W 105. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, przed pomnikiem Legionisty w parku Legionów spotkali się członkowie Związku Legionistów i Ich Rodzin, rekonstruktorzy i łodzianie.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Mój ojciec Zygmunt Młot-Przepałkowski miał szczęście służby w Pierwszej Kompanii Kadrowej. Później służył w Legionach i realizował zadania w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej. Ci młodzi ludzie byli pełni ideałów i pewni, że Polska odzyska niepodległość   – powiedział Adam Przepałkowski ze Związku Legionistów.

Od 1989 roku organizowane są marsze szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, co stanowi  nawiązanie do przedwojennej tradycji.

- Udziałowi w takim marszu zawsze  towarzyszą duże emocje. Idziemy szlakiem,  jaki przeszli  żołnierze „kadrówki”,  uważający się za pierwszy od powstania styczniowego oddział wojska polskiego. Łodzianie uczestniczą w nim od samego początku – powiedział Tomasz Paprocki z grupy rekonstrukcyjnej Legionów Polskach.

6 sierpnia przypada też setna rocznica nadania honorowego obywatelstwa Łodzi Józefowi Piłsudskiemu. Rada Miejska nadała je na uroczystym posiedzeniu w dniu 6 sierpnia 1919 roku.

„W czasie, kiedy Naród Polski w niewoli moskiewskiej był obdzierany ze wszelakich praw mu należnych, pracował  w mieście naszem człowiek, co przysiągł kajdany te zerwać, budził sumienie narodu, wzniecał bunt przeciwko najeźdźcom; w domu przy ul. Wschodniej został schwytany przez sługi caratu, wywieziony i oderwany od umiłowanej pracy. Miasto nasze szczęśliwe, że było terenem  tytanicznej pracy Józefa Piłsudskiego, wyraża temu wielkiemu Bojownikowi o wolność przez usta swoich przedstawicieli – Rady Miejskiej – najwyższy hołd, ofiarując my obywatelstwo honorowe miasta Łodzi”  – czytamy w protokole z obrad Rady Miejskiej sprzed 100 lat.

   

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt