Rok Jana Kowalewskiego. Nowy mural poświęcony łódzkiemu bohaterowi

Łódź wzbogaci się o kolejny nietypowy mural. Na ścianie budynku przy ul. Nawrot 7 powstaje wielkoformatowe malowidło poświęcone ppłk. Janowi Kowalewskiemu – genialnemu kryptologowi, który złamał bolszewickie kody podczas wojny z lat 1919-1921. Miejsce muralu jest nieprzypadkowe, bowiem Jan Kowalewski urodził się w Łodzi, a mieszkał nieopodal, przy ul. Piotrkowskiej 132.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Ta ogromna praca składać się będzie z 15 tysięcy szablonów, złożonych z liter i cyfr. Jest swego rodzaju kodem, bowiem z nich ukaże się postać Jana Kowalewskiego – powiedział Paweł Hert – Ovca z grupy NTK, który tworzy mural.

- Od lat wspieramy w naszym mieście projekty tożsamościowe, więc pozyskaliśmy środki na stworzenie dzieła, poświęconego Janowi Kowalewskiemu. Kiedy goście naszego festiwalu Soundedit przyjeżdżają do Łodzi, z chęcią zwiedzają szlak murali. Teraz będą mieli okazję dotknąć też nieco historii – powiedział Maciej Werk z Fundacji Art Industry, która pozyskała środki na realizację dzieła z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mural powstaje na ścianie miejskiej kamienicy. Ma być gotowy, jeśli pozwoli na to pogoda, w ciągu kilkunastu dni. Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 24 października, w 128. rocznicę urodzin Jana Kowalewskiego.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował postać wybitnego kryptologa ogłaszając 2020 rok rokiem Jana Kowalewskiego. W związku z tym Urząd Miasta Łodzi od kilkunastu miesięcy realizuje projekty, przypominające o bohaterskim łodzianinie. Jednym z nich są materiały przeznaczone dla nauczycieli i uczniów umożliwiające przeprowadzenie lekcji na temat tej postaci historycznej. Obok prezentacji, zdjęć, artykułów oraz scenariusza lekcji można tam pobrać sowieckie szyfrogramy, klucze szyfrowe przygotowane przez polski radiowywiad i tłumaczenie szyfrów.

https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/tozsamosc-i-historia-lodzi/rok-jana-kowalewskiego/jan-kowalewski-lekcja-historii/

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt